Převorský kostel svaté Marie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Převorský kostel svaté Marie
Pohled na kostel v roce 2012
Pohled na kostel v roce 2012
Místo
Obec Monmouth
Souřadnice
Základní informace
Církev anglikánská církev
Architektonický popis
Výstavba 1075
Odkazy
Kód památky 2784
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled na kostel v roce 1905

Převorský kostel svaté Marie v Monmouthu v Monmouthshiru je anglikánským kostelem zasvěceným panně Marii, který byl původně založen v roce 1075 jako součást benediktinského monmouthského převorství. Současná stavba pochází ovšem zejména z 18. a 19. století. Od roku 1952 patří mezi zákonem chráněné stavby coby Grade II* listed building. Je jednou z 24 zastávek na naučné stezce Monmouthem.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Převorský kostel byl založen Withenocem, Bretoncem, který se stal pánem z Monmouthu v roce 1075, poté, co Roger de Breteuil, syn Williama fitzOsberna upadl v nemilost, neboť povolil své sestře vdát se za Rapha de Gaela, přestože s tím král Vilém I. Dobyvatel nesouhlasil.

Převorství bylo přiřazeno k saumurskému opatství a bylo vysvěceno za přítomnosti Williama fitzBaderona v roce 1101. Později v dvanáctém století bylo rozšířeno a stalo se farním kostelem. Dnes ovšem z původní budovy nezbývá o mnoho víc než krátký úsek normanské zdi.

Věž z čtrnáctého století je postavena z místního materiálu zvaného starý červený pískovec. Po rušení anglických klášterů v roce 1536 budova chátrala a okolo roku 1730 se zmiňuje jako rozpadlá. V letech 1736-1737 ji zásadně přestavěl Francis Smith of Warwick, který postavil novou hlavní loď, nicméně i tato stavba se víceméně nedochovala. V roce 1743 byl přidán nový vrcholek věže do výšky 60 metrů podle návrhu Nathaniela Wilkinsona z Worcesteru.

Okolo roku 1850 se Monmouthská rada rozhodla zavřít hřbitov u kostela, neboť se zbytky rozpadajících těl objevovaly nad zemí. Navíc se o obyvatelích nedalekého Whitecrossu říkalo, že umírají předčasně, a z hřbitova přicházel smrad. V roce 1851 byl otevřen Monmouthský hřbitov a ten se stal novým místem pro pohřby.

Koncem devatenáctého století kostel skoro úplně přestavěl George Edmund Street. Původně měl dokonce v úmyslu celý původní kostel zbořit a na jeho místě postavit nový, ale odhadovaná cena 22 tisíc liber byla příliš vysoká a tak mu nezbylo než se spokojit s rekonstrukcí, která ponechala dvě zdi z původní lodě a věžičku.

Kostel je zdaleka nejvyšší budovou v Monmouthu.

Vnitřek[editovat | editovat zdroj]

Současný vnitřek pochází z roku 1882 a byl původně určený pro tisíc lidí, ale mnohé lavice byly později odstraněny.

Vnitřní vitráže pocházejí z osmdesátých let devatenáctého století a jejich autorem je Charles Eamer Kempe. Za zvláště hezké je považované okno zvané „Čtyři rajské řeky“ zobrazující Píšon, Gíchón, Eufrat a Tigris. Ty zaplatil Charles Henry Crompton-Roberts z Drybridge House, místní významný obchodník a mecenáš. Po Kempeho smrti jeho firma vyrobila ještě „okno čtyř Edvardů“ na jižní stěně, dokončené v roce 1911. Je na něm Eduard VII., Eduard III. Vyznavač, Eduard I. a Eduard, Černý princ.

Zvony[editovat | editovat zdroj]

Přesný původ zvonů není znám, nicméně podle nejstarších pramenů v roce 1673 zaplatil kostel za příslušenství k pěti zvonům. Dnes je zde osm zvonů[1]:

Zvon Průměr (mm) Váha (kg) Ladění
1 710 246 Es
2 740 248 D
3 800 305 C
4 865 357 B
5 950 510 As
6 990 550 G
7 1070 660 F
8 1200 860 Es

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku St Mary's Priory Church, Monmouth na anglické Wikipedii.

  1. The Bells [online]. Monmouth Group of Parishes [cit. 2012-06-04]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]