Monmouthské převorství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Monmouthské převorství
Pohled na převorství
Pohled na převorství
Lokalita
Stát Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Místo Monmouth
Souřadnice
Základní informace
Založení 1075
Odkazy
Kód památky 2323
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled na budovu zezadu
Pohled na budovu z boku

Monmouthské převorství (anglicky Monmouth Priory) je bývalé benediktýnské převorství v Monmouthu v Monmouthshiru, jehož zachované budovy v sousedství převorského kostela svaté Marie dnes slouží jako komunitní centrum. Samotné převorství bylo založeno v roce 1075 a do dnešního dne se zachovaly části středověkých budov, jež byly ovšem v devatenáctém století podstatně předělány pro potřeby zde sídlící školy. Od 27. června 1952 je soubor budov zařazen na seznam chráněných památek coby Grade II* listed building.[1] Také je jednou ze zastávek na naučné stezce Monmouthem.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Převorství bylo založeno Withenocem[2], Bretoncem, který se stal pánem Monmouthu v roce 1075. V Liber Landavensis je zmínka o starším keltském kostela a je možné, že stál na místě pozdějšího převorství. Převorství bylo poskytnuto opatství v Saumuru a bylo vysvěceno v roce 1101. Později ve dvanáctém století byl kostel rozšířen a stal se farním kostelem. Převorství samo ovšem zaniklo v roce 1536 v rámci rušení anglických klášterů.[3]

Klášterní budovy byly umístěny na severní straně převorského kláštera. V roce 1906, kdy se připravovala stavba baptistického kostela v Monmouthu, byly nalezeny stopy po ošetřovně. Dochované budovy byly ubytovnou. Jediným viditelným prvkem středověké architektury je vystouplé okno možná z patnáctého století, které bývá občas omylem dáváno do souvislosti s Geoffreym z Monmouthu, který ovšem žil o tři století dříve. Okno je podpíráno třemi konzolami s ozdobnými hlavami, u kterých není jisté, koho mají zobrazovat. Podle Keitha Kissacka by se mělo jednat o „rytíře, anděla a mlynáře“.

Budova byla rekonstruována s podporou Heritage Lottery Fund, práce skončily v roce 2002. Dnes je k disposici pro veřejné užití, například pro svatby, konference a výstavy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Monmouth Priory na anglické Wikipedii.

  1. Monmouth Priory (Community) Centre, Monmouth [online]. britishlistedbuildings.co.uk [cit. 2012-06-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Lower Wye Valley – Historical Processes, Themes and Background [online]. [cit. 2012-06-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. St Mary's Church History [online]. Monmouth Group of Parishes [cit. 2012-06-05]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]