Pěšky městem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pěšky městem
MottoMěsto žije tam, kde jsou chodci.
Vznik29. května 1989
Právní formazapsaný spolek
SídloPraha, Česko
LídrPetra Syrová
Oficiální webwww.peskymestem.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pěšky městem (do roku 2020 Pražské matky) je český spolek zaměřený na zlepšování životního prostředí, veřejného prostoru města a podmínek pro pěší, a to převážně v Praze. Historie organizace začala demonstrací 29. května 1989, kdy skupina pražských matek u příležitosti v Praze pořádané konference ministrů životního prostředí sepsala petici, získala pod ni v ulicích zhruba 400 podpisů a doručila tuto petici na konferenci. Hlavním cílem bylo získat informace o smogové zátěži, které režim svým občanům neposkytoval.[1] Od října 2020 používá organizace název Pěšky městem.

Mezi hlavní aktivity patří program Bezpečné cesty do školy a osvětová kampaň Pěšky do školy a projekt Chodci sobě.

Za více než 30 let své existence dosáhla organizace mnoha úspěchů,  systémových změn a  konkrétních stavebních úprav, které zlepšily životní prostředí a každodenní situaci chodců. Od 90. let 20. stol se podílela na vytváření ekologické legislativy, iniciovala omezení rychlosti v obcích na 50 km/h[2], prosadila zakotvení přednosti pro chodce na přechodech do zákona o provozu na pozemních komunikacích (zákon č. 361/2000 Sb., § 5 – odst. (2), písm. f, g) a jeho prováděcí vyhlášky. V roce 2009 se Pražské matky spolu se sdruženími Oživení a Auto*Mat zasadily o obnovení 63 nesignalizovaných přechodů v  místech s provozem tramvají .[3]

Od r. 2012 provozuje organizace portál Chodci sobě, jehož prostřednictvím mohou pražští chodci upozornit odpovědné představitele veřejné správy i své spoluobčany na problémy, se kterými se setkávají na svých cestách městem. Projekt usiluje o zviditelnění potřeb pražských chodců, o zprostředkování oboustranné komunikace a díky vizualizaci a kategorizaci podnětů i o možnost jejich efektivnějšího a komplexnějšího řešení.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KYŠA, Leoš. Příběhy obyčejného vzdoru. Hospodářské noviny [online]. 2009-11-20 [cit. 2010-2-17]. Dostupné online. 
  2. POLÁKOVÁ, Lenka. Po Praze jedině padesátkou, místy jen třicítkou, žádají aktivistky. iDNES.cz [online]. 2010-2-17 [cit. 2010-2-17]. Dostupné online. 
  3. MAREK, Lukáš; TREJTNAR. Rušení přechodů prý nařizuje vyhláška. občanský zpravodaj Prahy 3 [online]. 2009-5-4 [cit. 2010-2-17]. Dostupné online. 
  4. Chodci sobě – O nás

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]