Pávík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o rodu ptáků. O plemenu holuba pojednává článek Pávík (holub).
Jak číst taxoboxPávík
alternativní popis obrázku chybí
Pávík popelavý (Rhipidura fuliginosa)
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída ptáci (Aves)
Řád pěvci (Passeriformes)
Podřád zpěvní (Passeri)
Čeleď pávíkovití (Rhipiduridae)
Rod pávík (Rhipidura)
Vigors & Horsfield, 1827
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pávík (Rhipidura) je rod ptáků vyskytující se v jižní Asii a Australasii. Původem jde o druh z Australasie, jeho současný výskyt zahrnuje rozpětí od Samoi po Pákistán. Většinu jejich potravy tvoří malý hmyz a bezobratlí. Je popsáno více než 40 druhů pávíka.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Pávíci jsou malí pěvci s délkou těla mezi 11,5 až 21 cm. Vzhledem k velikosti těla jsou jejich ocasy poměrně dlouhé, někdy i delší než samotné tělo nebo křídla.[1] Když mají ocas zatažený, je na konci zaoblený, když ho ale pták roztáhne, má tvar vějíře. Tito ptáci jsou dobří letci, kterým jejich mrštnost pomáhá i při shánění potravy, především při lovu hmyzu. Některé druhy navíc migrují na velké vzdálenosti a musí proto být i vytrvalí. Zbarvení může být různé: některé druhy jsou jednobarevné, například pávík rennellský (Rhipidura rennelliana), jiné mají pestrá zbarvení, jako je pávík palauský (Rhipidura lepida) nebo pávík skořicový (Rhipidura nigrocinnamomea).

Pávíci jsou neustále v pohybu, hbitě létají a neposedí. Také jsou to agresivní ptáci, především během období hnízdění, kteří si horlivě brání své území před jinými ptáky i jedinci stejného druhu.[1] Živí se převážně malým hmyzem a bezobratlými. Větší druhy jsou schopny si ulovit i scinka, jde ale spíše o výjimky. Některé druhy migrují na velké vzdálenosti, většina ostrovních nebo tropických pávíků se ale nepřesouvá.

Druhy[editovat | editovat zdroj]

Dospělá samice Rhipidura albiscapa krmící své mladé

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b BOLES, W. E. In DEL HOYO, J.; ELLIOTT, A.; CHRISTIE, D. A.. Handbook of the Birds of the World: Old World Flycatchers to Old World Warblers. Barcelona: Lynx Edicions, 2006. Kapitola Family Rhipiduridae (Fantails), s. 200–244. (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]