Pátá kolona

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Termín pátá kolona označuje skupinu lidí (většinou minoritní), která zevnitř narušuje fungování (činnost, politiku, směřování, práci apod.) nějakého celku (stejný národ, stejné území, stejný podnik, apod.) na úkor zbylých (většinou majoritních) osob. Obvykle jde o narušení ve prospěch jiné vnější nepřátelské skupiny, s kterou pátá kolona sympatizuje. Tato činnost může být zjevná, nebo tajná a může mít podobu sabotáže, desinformace, špionáže a dalších.

Původ termínu[editovat | editovat zdroj]

Toto spojení jako první použil španělský nacionalistický generál Emilio Mola během španělské občanské války (probíhající v letech 1936–1939). V roce 1936 velel ozbrojeným silám, které měly za úkol dobýt Madrid. Jeho jednotky se skládaly ze čtyř tzv. kolon (skupin) vojáků. Generál novinářům sdělil, že další, tzv. „pátá kolona“, jsou jejich sympatizanti uvnitř Madridu, kteří jim s dobýváním města pomohou.

Hemingway[editovat | editovat zdroj]

Termín byl poté ve Španělsku všeobecně známý. Ernest Hemingway, který působil během španělské občanské války jako novinář, ho použil jako název pro svou jedinou divadelní hru, čímž nepochybně došlo k celosvětovému rozšíření, a to nejenom pro popis přímo válečných či bojových situací.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fifth_column na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]