Ouidah

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ouidah
Basilica of Ouidah.jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 12 m n. m.
Stát BeninBenin Benin
Ouidah
Ouidah
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 364 km²
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ouidah (dříve také Whydah, Hweda nebo Ajudá) je město v Beninu (departement Atlantique). Žije v něm okolo 86 000 obyvatel.[1] Leží na pobřeží Guinejského zálivu 60 km západně od hlavního města Porto Novo. Obyvatelé žijí převážně z obchodu, cizineckého ruchu, výroby palmového oleje a z tabákového průmyslu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Od šestnáctého století bylo místo pro svoji výhodnou polohu centrem obchodu s otroky. Domorodci z kmene Aja zde vytvořili bohaté království Whydah, založené na kultu posvátné krajty. Stát zanikl v roce 1727, kdy jeho území ovládlo Dahomejské království.[2] Portugalci založili roku 1721 pevnost São João Baptista de Ajudá, kterou drželi až do roku 1961. Poslední otrokářská loď z místního přístavu odplula v roce 1860.

Ouidah patří k hlavním beninským turistickým centrům, je známé kulturními akcemi (filmový festival a největší světové setkání vyznavačů vodun), historickým muzeem a řadou památek: katolická bazilika Neposkvrněného početí, Hadí chrám, posvátný les Kpassè, galerie domorodého umění a pomník obětem otrokářství nazvaný Brána bez návratu.[3] Zdejší Stezka otroctví byla navržena na seznam Světové dědictví.

Rodáci[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. World Population Review Dostupné online
  2. Wonders of the African World Dostupné online
  3. Les mémoires des esclavages Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]