Ouessant

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ouessant
Eusa (bretonština)
Skalnaté pobřeží na severozápadě ostrova s majákem Créac'h
Skalnaté pobřeží na severozápadě ostrova s majákem Créac'h
Plánek ostrova
Plánek ostrova

Plánek ostrova
Ouessant
Ouessant
StátFrancieFrancie Francie
Topografie
Rozloha15,58 km²
Zeměpisné souřadnice
Nejvyšší vrchol61 m n. m.
Osídlení
Největší sídloLampaul
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ouessant (bretonsky Enez Eusa) je ostrov u jihozápadního konce Lamanšského průlivu, na kraji Keltského moře. Leží u pobřeží Bretaňského poloostrova a patří Francii. Jedná se o součást Bretaně a z administrativního hlediska se jedná o obec v departementu Finistère a arrondissementu Brest. Nepatří mezi Normanské ostrovy, nicméně někdy je uváděn jako jeden z ostrovů v Lamanšském průlivu. Ostrov Ouessant spolu s Molénami, jižněji položeným ostrovem Sein o okolním mořem je od roku 1988 chráněný jako biosférická rezervace UNESCO pod souhrnným názvem „Ostrovy a Iroiské moře“ ( francouzsky „Iles et Mer d'Iroise“ ).[1]

Rozloha ostrova je 15,58 čtverečních kilometrů a žije zde přes osm set obyvatel. Správním střediskem je přístav Lampaul (bretonsky Lambaol), který se nachází v zátoce v jižní části ostrova.

Z ostrova pochází ovce ouessantská.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Ouessant se nachází zhruba 25 km od přístavu Le Conquet na pobřeží Bretaně, z Brestu je vzdálenost přibližně dvojnásobná. Mezi Oeussantem a bretaňským pobřežím se ve směru od jihovýchodu k severozápadu táhne řetězec ostrovů Molènského souostroví (bretonsky Molenez), jehož správním střediskem je Île-Molène. U severního pobřeží Ouessantu se nachází ještě malý ostrůvek Keller.[2] Pobřeží Ouessantu je členité, z větší části obklopené žulovými útesy. Nejvyšší bod ostrova dosahuje pouze 61 m n. m.

Klima[editovat | editovat zdroj]

Ostrov má vlastní mikroklima. Podnebí je mírné, průměrná měsíční teplota během roku činí 11,9 °C. Počasí je větrné, doprovázené občas prudkými dešti a déletrvajícími mlhami. Ani v měsících červenci a srpnu letní maxima nepřesahují 20 °C. V zimních měsících se teploty během 24 hodin pohybují od zhruba 6,5 do 11 °C, mráz je zde prakticky neznámý.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Ushant na anglické Wikipedii a Ouessant na francouzské Wikipedii.

  1. Iles et Mer d'Iroise Biosphere Reserve, France [online]. UNESCO, 2019 [cit. 2021-09-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Seznam. Trasa Le Conquet - Ouessant [online]. mapy.cz [cit. 2021-09-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]