Otterhound

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Vydrař
Otterhund.jpg
Základní informace
Země původu Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Využití Lovecký pes, společník
Tělesná charakteristika
Hmotnost 35 - 40 kg
Výška † 63 - 67 cm
Barva Jakákoliv, nejčastěji pšeničná, černá s pálením nebo modrá
Klasifikace a standard
Skupina FCI Honiči a barváři
Sekce FCI Honiči
Podsekce FCI Velcí honiči
ČMKU standard
† výška uváděna v kohoutku

Otterhound, česky známý také jako vydrař, je pes vyšlechtěný ve Velké Británii pro lov vyder; proto také název "vydrař". Plemeno bylo známé již ve 12. století a je tedy i velmi staré, dnes je ale prakticky neznámé.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kresba vydrařů z roku 1915

Toto psí plemeno bylo vyšlechtěno asi ve 12. století ve Velké Británii. Šlechtění bylo úmyslné a za cíl bylo vytvořit všestranně využitelné plemeno, které má rádo vodu, je mrštné, nevadí mu zima a dokáže se pod vodou i potápět tak, aby ulovil vydru či bobry, ty mimo jiné také lovili. Za možné předky vydrařů se pokládají grifoni a angličtí foxhoundové, to je ale jen domněnka založená na podobnosti vzhledu a některých rysů povahy.

Dva vydraři

V 17. století ale vydry ve Velké Británii kvůli jejich lovu téměř vymřely, a tak toto plemeno na dlouhou dobu upadlo v zapomnění. V této době bylo jen několik málo jedinců a ti byli využívání jako hlídači královských zahrad před vydrami, kunami a jinou škodnou zvěří. O půl století později se skupina kynologů rozhodla poskládat dohromady poslední žijící jedince tohoto plemene a oživit jej, což se povedlo s velkým ohlasem u veřejnosti.

Na pokraji své slávy bylo toto plemeno v druhé polovině 19. století, v té době jako by se s nimi roztrhl pytel.

Znovu ale bylo toto plemeno ohroženo již v roce 1978, kdy byli vydry říční prohlášené za chráněné a jejich lov byl trestaný pokutou či vězením. Poslední možností jak toto plemeno nechat úplně vyhynout byl pokus založit první klub chovatelů tohoto plemene, ten se ale nakonec stal úspěšným a tak vznikl "Klub vydrařů", který ve Velké Británii funguje dodnes.

2015: V Česku fungují jen dvě chovatelské stanice tohoto plemene. Celkem máme čtyři chovné psy s průkazem původu.[1] Naši sousedé z Německa, Rakouska, Polska či Slovenska jsou na tom podobně; Slovensko dosud nemá ani jednu chovatelskou stanici. Oficiální používaná zkratka pro toto plemeno v Česku je OTT.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Je to velký a těžký pes, téměř obdélníkového rámce s dobře osvaleným tělem a těžkou kostrou. Celé jeho tělo pokývá hustá a na dotek drsná a hrubá srst. Ta je v různých barvách, ale nevyskytují se jednobarevní jedinci. Nejčastější zbarvení je ale pšeničný podklad s černými fleky nebo černé s pálením.

Hlava je vyrovnaná s velmi dlouhým čumákem a malou mozkovnou. Nesena hrdě. Vrásky jsou vylučující a nevyskytují se. Oči jsou skoro kulaté, hluboko posazené a srst je může překrývat, u výstav je to ale nežádoucí. Stop je dobře zřetelný, al ne příliš. Uši jsou nízko posazené, opravdu dlouhé a srst na nich může vytvářet volánky. Nošené přilehlé k hlavě, končící pod pysky, které jsou přilehlé. Zuby mají pravidelný nůžkový skus.

Krk je krátký, rovný a osvalený. Srst na něm nevytváří límec, ale je bohatě osrstěný. Hřbet je středně dlouhý, až dlouhý. Také rovný a dobře osvalený. Je široký a srst na hřbetě přiléhá. Ocas je dlouhý, zatočený do šavle, vysoko posazený, u kořene silný a směrem ke špičce se zužuje jen málo. Srst na něm může vytvářet krátký praporek.

Nohy jsou velmi dlouhé, dobře osvalené a rovný, také dobře klenuté. Nesmí se vytáčet nebo být do "O". Tlapky jsou spíše zaječí - podlouhlé. Má plovací blány mezi prsty a proto se mu dobře plave ve vodě. Drápky jsou černé a silné, nelámou se.

Výška v kohoutku se pohybuje od 63 do 67 cm, hmotnost standard dle FCI neuvádí, ale točí se okolo 38 kg.[2]

Myslivec se svým psem

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Akční a sportovně založený pes se smyslem pro humor a hravou povahou. Je bystrý, inteligentní a rád pracuje, nejraději ve vodě, pro kterou je skvěle uzpůsobený. Rád je ale i honič na souši. Umí pracovat i samostatně a dobře se rozhodovat, vše si ale nejdříve promyslí. Rád se učí nové věci.

Svoji rodinu miluje a chrání ji i její majetek. Poslouchá celou rodinu a rád si hraje s dětmi, ke kterým je mírný a přátelský. Má ale i ochranářské pudy, proto si musíte dát pozor, pokud si vaše děti budou hrát s cizími, vydrař může nevinou hru vzít jako boj a bude se snažit chránit "své" děti; ze začátku jen mírně ale pokud jeho "upozornění" přijde na zmar, nebojí se kousnout, protože věří, že dělá správně.

Je to dobrý hlídač, má vysoký hlas a na každého nezvaného návštěvníka upozorní. K lidem i zvířatům se chová tak, jako jeho páníček, proto respektuje pánovi přátele, postupem si je oblíbí a nikdy na ně neútočí. Pokud se mu však zdá, že přítomnost cizích lidí páníčka rozrušuje, vezme spravedlnost dos svých rukou a vyžene je.

K ostatním zvířatům nemá dobrý vztah, má tendenci pronásledovat rychle se pohybující předměty, nevyjímaje cyklisty nebo auta. Je nutná řádná socializace ve štěněcím věku. Avšak ke psům se chová velmi dobře a je vhodné chovat jej ve smečce. Nechová se příliš dominantně a v tomto ohledu s nimi není skoro nikdy žádný problém.

Péče[editovat | editovat zdroj]

Několikadenní štěňata

Péče o toto plemeno je náročné na péči o srst a na pohyb, ale jinak může trvale žít venku v zateplené boudě ale i v bytě v panelovém domě. Je velmi přizpůsobivý.

Péče o srst a uši[editovat | editovat zdroj]

Srst vyžaduje alespoň dvakrát za týden pořádně vykartáčovat, chuchvalce a zacuchané chlupy vytrhat nebo ustřihnout. Není dobré mýt ji často šamponem, srst tím zmatní, ztratí svoji přirozenou mastnotu, což způsobuje velkou škálu problémů s kůží, jako jsou třeba mokvavé záněty. Jednou za měsíc by se měly zkontrolovat uši, zda srst v nich není moc dlouhá, popř. ji ustřihněte, může způsobit vážný zánět ucha, ten poznáte třeba i tak, že pes často třepe hlavou nebo se snaží ucho o něco otřít, protože ho svědí.

Pohyb, výcvik a výchova[editovat | editovat zdroj]

Plemeno je velmi náročné na pohyb i výcvik. Veškerý pohyb je pro něj příjemný — rád plave, běhá, chodí na túry, hraje hry... Je důležité jej nějak zabavit, aby se nenudil a nedělal doma neplechu. Velmi rád plave a je proto dobré mu tuto zábavu dopřát, pokud to počasí a zdravotní stav psa dovoluje. Výcvik je nutností, musí být dobře pochopitelný a musíte psu ukázat, že vy jste tady "šéf", jinak vás nebude poslouchat. Není ale dobré toto plemeno bít. Výchova je samozřejmostí, ale je lepší psa učit ve stylu hry, což si lépe zapamatuje.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Otterhound na anglické Wikipedii.

  1. Tato informace pochází z webu chovatelské stanice Danda Bohemia — http://www.gbgvdandabohemia.cz/menuOtter.html
  2. Standard FCI. č. 294