Ostřice leskloplodá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxOstřice leskloplodá
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné - (Liliopsida)
Řád lipnicotvaré (Poales)
Čeleď šáchorovité (Cyperaceae)
Rod ostřice (Carex)
Binomické jméno
Carex liparocarpos
Gaudin
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostřice leskloplodá (Carex liparocarpos Gaudin) je druh jednoděložné rostliny z čeledi šáchorovité (Cyperaceae). Někdy byla udávána jako Carex liparicarpos.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o rostlinu dosahující výšky nejčastěji 10-30 cm.[1] Je vytrvalá, řídce trsnatá, s oddenkem. Listy jsou střídavé, přisedlé, s listovými pochvami. Čepele jsou asi 1–2 (zřídka až 3) mm široké[1], bledě zelené, tuhé a drsné.[2] Bazální pochvy jsou nejčastěji nachově hnědé, síťnatě rozpadavé.[2] Ostřice leskloplodá patří mezi různoklasé ostřice, nahoře jsou klásky samčí, dole samičí. Samčí vrcholový klásek bývá jen jeden, je krátce stopaktý až přisedlý.[2] Samičích klásků je nejčastěji 2–3 (zřídka jen 1), jsou kulovité až úzce elipsovité, cca 5–15 mm dlouhé a asi 5–6 mm široké, obsahují cca 5–12 (zřídka až 20) květů.[1]. Dolní listen má krátkou cca 4–8 mm dlouhou pochvu a je štětinovitý až listovitý, vyšší listeny jsou bezčepelné.[1] Okvětí chybí. V samčích květech jsou zpravidla 3 tyčinky. Blizny jsou většinou 3. Plodem je mošnička, která je asi 3–4 mm dlouhá, silně lesklá, na vrcholu s krátkým zobánkem.[2][1] Každá mošnička je podepřená plevou, která je červenohnědá, bledě lemovaná, kratší než mošnička[1]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Ostřice leskloplodá roste v jižní Evropě a jihozápadní Asii. Na sever sahá až po jižní Slovensko, do ČR už nezasahuje. Staré údaje (19. století) z jižní Moravy jsou asi mylné. Jejím stanovištěm jsou suché trávníky a suché světlé lesy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e f FISCHER, Manfred A. Exkursionsflora von Österreich. Stittgart et Wien: Verlag Eugen Ulmer, 1994. (německy) 
  2. a b c d DOSTÁL, Josef. Nová Květena ČSSR, vol. 2. Praha: Academia, 1989.