Orna Poratová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Orna Poratová
Rodné jméno Irene Kleinová
Narození 6. června 1924
Německo Kolín nad Rýnem, Výmarská republika
Úmrtí 6. srpna 2015
Umělecké ceny
Izraelská cena
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Orna Poratová (hebrejsky אורנה פורת, rodným jménem Irene Kleinová; 6. června 19246. srpna 2015[1]) byla izraelská divadelní herečka

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Kolíně nad Rýnem ve Výmarské republice (dnešní Německo). Její otec byl katolík, matka protestantka a Irene si jako malá zvolila ateismus a byla ovlivněna socialistickými myšlenkami. V roce 1934 se rodina přestěhovala do kolínské čtvrti Porz, kde Irene navštěvovala střední školu. Během studií vstoupila navzdory výhradám rodičů do polovojenské mládežnické organizace Hitlerjugend.[2]

Po absolvování střední školy navštěvovala dramatickou školu a zahájila svou divadelní kariéru v divadle ve Šlesvicku. V těchto počátcích se seznámila se spisy Thomase Manna a Franze Werfela a poezií a divadelními hrami Bertolda Brechta a objevila pravdu o krutosti nacistického režimu.[2]

Po druhé světové válce se ve Šlesvicku seznámila se svým budoucím manželem Josefem Proterem, důstojníkem Židovské brigády, což byl zvláštní útvar v rámci Britské armády. V roce 1946 se s ním přestěhovala do britské mandátní Palestiny, kde měl pár civilní svatbu. V roce 1957 Irene Kleinová konvertovalajudaismu, s manželem měla židovský svatební obřad a adoptovali dvě děti.

Izraeli se chtěla opět věnovat herectví, ale v divadlech ha-Bima a Ohel byla odmítnuta. Přijalo ji telavivské divadlo Kameri, po čemž si hebraizovala své jméno na Ornu Poratovou. V divadle pak vystupovala po mnoho let až do roku 1984.

Po vážné finanční a umělecké krizi, která divadlo roku 1958 postihla, byla Poratová jmenována do správní rady divadla.

Počátkem 60. let strávila tři roky ve Francii a Spojeném království studiem dětského divadla. Po návratu do Izraele založila v rámci divadla Kameri dětské divadlo. V roce 1970 se jí založené dětské divadlo osamostatnilo. Během své kariéry řídila řadu produkcí. Z vedení dětského divadla odešla po devatenácti letech. Na její počest bylo posléze divadlo pojmenováno na Divadlo Orny Poratové pro děti a mládež a ona sama zůstává jeho čestnou prezidentkou.

Pomáhala založit mezinárodní asociaci dětských divadel ASSITEJ.[3]

Zemřela v srpnu 2015.[1]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Orna Porat na anglické Wikipedii.

  1. a b Legendary stage actress Orna Porat dies, age 91 [online]. timesofisrael.com [cit. 2015-08-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b GILULA, Leah. Orna Porat [online]. Jewish Women's Archive [cit. 2011-02-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. KAYE, Helen. The grand woman of Israeli theater [online]. The Jerusalem Post, 2005-01-12 [cit. 2011-02-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Israel Prize recipients in 1979 [online]. Ministerstvo školství Státu Izrael [cit. 2011-02-27]. Dostupné online. (hebrejsky) 
  5. Orna Porat [online]. EMET Prize [cit. 2011-02-27]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]