Oriol Junqueras

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Oriol Junqueras i Vies
Oriol Junqueras i Vies

6. vicepresident Katalánska
Ve funkci:
12. ledna 2016 – 27. října 2017
Panovník Juan Carlos I.
Filip VI.
Předchůdce Neus Munté
Nástupce -

Ministr hospodářství a financí Katalánska
Ve funkci:
14. ledna 2016 – 27. října 2017
Předchůdce Andreu Mas-Colell
Nástupce -

starosta Sant Vicenç dels Horts Esquerra Republicana de Catalunya
Ve funkci:
11. červen 2011 – 23. prosince 2015

Poslanec Parlamentu Katalánska
Ve funkci:
10. listopadu 2016 – 27. října 2017 (parlament rozpuštěn)
Stranická příslušnost
Členství Junts pel Sí (koalice) Esquerra Republicana de Catalunya (Katalánská republikánská strana)

Narození 11. dubna 1969 (49 let)
Barcelona, Katalánsko
Děti Lluc i Joana
Příbuzní Neus Bramona
Sídlo Barcelona
Alma mater Universitat Autònoma de Barcelona Facultat de Lietres
Profese politik, historik, vysokoškolský učitel, spisovatel a scenárista
Podpis Oriol Junqueras i Vies, podpis
Webová stránka [Oficiální webová stránka Oriola Junquerase]
Commons Kategorie Oriol Junqueras i Vies
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oriol Junqueras i Vies[1] (* 11. dubna 1969, Barcelona) je katalánský (a španělský) publicista, profesor historie a politik, viceprezident Katalánska, zbavený své funkce ústřední vládou Španělské monarchie spolu s ostatními členy katalánské vlády a jejím předsedou Carlesem Puigdemontem dne 27. října 2017, poté co katalánský parlament vyhlásil nezávislou Katalánskou republiku a poté co španělská centrální vláda pod vedením Mariana Rajoye získala souhlas Senátu k omezení katalánské autonomie, a to dle naplnění ústavního článku 155.[2]

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Oriol Junqueras se narodil v Barceloně, obci Sant Andreu del Palomar v rodině zdravotní sestry a vědce, zabývajícího se mořskou faunou. Studoval moderní historii a ekonomii na Autonomní univerzitě v Barceloně (UAB). Od počátku 90. let se soustředil na trendy v ekonomii západního Středomoří.

Politická dráha[editovat | editovat zdroj]

Po absolutoriu krátce působil jako lektor a asistent na mateřské univerzitě. Poté pracoval v mediích, zejména v televizních programech, aby se později spolupodílel na založení ofenzivnější platformy v Katalánské republikánské straně (Esquerra Republicana de Catalunya, ERC). V letech 2011–2016 byl starostou města Sant Vicenç dels Hort,[3] spadajícího (jako městská část) pod Barcelonu . V katalánských volbách v roce 2015 kandidoval do katalánského parlamentu, kam byl zvolen. Dne 12. ledna 2016 byl zvolen vice-prezidentem Generalitat Katalánska, což je běžně interpretováno jako funkce náměstka ministerského předsedy. Jako první z představitelů tohoto autonomního společenství nesložil přísahu na španělskou ústavu a krále Filipa VI.

Trestní pronásledování[editovat | editovat zdroj]

Špičky centrální vlády Španělska v Madridu pohrozily opakovaně v září 2017 Junquerasovi, Puigdemontovi i ostatním členům vlády trestním postihem za přípravu referenda o nezávislosti Katalánska, které považují za neústavní a jež bylo připravováno k 1. říjnu 2017. Dle španělské prokuratury jim hrozí až 30 let pobytu za mřížemi za vzpouru.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Oriol Junqueras i Vies | enciclopèdia.cat. www.enciclopedia.cat [online]. [cit. 2017-11-03]. Dostupné online. (katalánsky) 
  2. Španělský premiér odvolal vládu Katalánska a vyhlásil nové volby. iDNES.cz [online]. 2017-10-27 [cit. 2017-11-03]. Dostupné online. 
  3. 20MINUTOS. Oriol Junqueras, el historiador que sueña con cambiar la historia - 20minutos.es. 20minutos.es - Últimas Noticias. Dostupné online [cit. 2017-11-03]. 

Související články[editovat | editovat zdroj]