Generalitat de Catalunya

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pečeť Generalitatu.

Generalitat de Catalunya (španělsky Generalidad de Cataluña) je systém regionální správy v autonomním společenství Katalánsko v rámci Španělska. V španělském prostředí se zkracuje tento název pouze na Generalitat.

Název organizace, který se používá pro regionální správu v Katalánsku a Valencii, odkazuje na středověkou organizaci podobného jména, kdy španělský král nechal část pravomocí přenést na místní orgány. Současný název a forma samosprávy v Katalánsku vznikla roku 1982 na základě principu Café para todos, který transformoval unitaristické Španělsko v decentralizovaný stát.[zdroj?]

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současné době jsou orgány Generalitatu rozdělené na tři úrovně:

Moderní historie[editovat | editovat zdroj]

Správa působí na základě svého autonomního statutu, který Katalánsko získalo na základě španělské ústavy, přijaté v roce 1978. Současným předsedou vlády a hlavou Generalitatu je Carles Puigdemont i Casamajó.

V rámci španělských autonomních společenství získalo Katalánsko, resp. Generalitat, jednu z nejvyšší míry autonomie. Pod pravomoce Generalitatu spadají záležitosti kultury, životního prostředí, komunikací, dopravy, obchodu, bezpečnosti a místních samospráv. Se španělskou vládou spolupracuje v oblastech vzdělání, zdravotnictví a justice. Katalánská správa také provozuje například i vlastní policejní sbor, Mossos d'Esquadra. Má rovněž i zastoupení v několika západoevropských zemích.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Generalitat de Catalunya na anglické Wikipedii a Katalánska Generalitat na slovenské Wikipedii.


Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]