Operace Herkules

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Herkules bylo krycí označení invaze na Maltu (německý název Operation Herkules (operace Herkules), zatímco italské označení znělo operazione C3 (operace C3)) připravované italským Comando Supremo ve spolupráci s německým velitelstvím pro Středomoří Oberbefehlshaber Süd v roce 1942.

Během bitvy o Středozemní moře působila britská posádka ostrova Malta potíže se zásobováním německých a italských vojsk a tím ztěžovala jejich operace zde. Jelikož pokusy neutralizovat Maltu leteckými útoky nevedly během bitvy o Maltu k pozitivnímu výsledku, bylo rozhodnuto pokusit se o obsazení ostrova. Definitivně byl plán schválen na schůze Adolfa Hitlera a Benita Mussoliniho ve dnech 29. - 30. dubna 1942.

Účastnit se jí měla jedna německá parašutistická divize, dvě italské a tři italské divize vyloďované z moře. Operace byla naplánována na červenec 1942, ale vývoj situace na středomořském bojišti, zejména zprvu nepředvídaná nutnost posilovat a zásobovat jednotky bojující na africkém kontinentu vedla k jejímu odložení na září 1942. Ani tehdy však nemohla být provedena a brzy byla definitivně opuštěna.

Související články[editovat | editovat zdroj]