Přeskočit na obsah

Opština Novo Selo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Opština Novo Selo
Pohled na Novo Selo
Pohled na Novo Selo
Opština Novo Selo – znak
znak
Opština Novo Selo – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Časové pásmoUTC +1
StátSeverní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie
Statistický regionJihovýchodní region
Opština Novo Selo na mapě
Opština Novo Selo na mapě Severní Makedonie
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha424,82 km²
Počet obyvatel6 972 (2021)
Hustota zalidnění16,4 obyv./km²
Správa
Statusopština
StarostaBlažo Velkov
Oficiální webwww.novoselo.gov.mk
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Opština Novo Selo je jednou z opštin v Severní Makedonii. Rozkládá se na východě státu v Jihovýchodním regionu. Rozloha opštiny je 424,82 km² a v roce 2002 v ní žilo 11 966 obyvatel[1]. Správním střediskem je vesnice Novo Selo.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Opštinu tvoří celkem 16 vesnic, jimiž jsou:

Novo Selo, Badilen, Bajkovo, Barbarevo, Borisovo, Draževo, Kolešino, Mokrijevo, Mokrino, Novo Konjarevo, Samoilovo, Smolari, Staro Konjarevo, Stinik, Sušica a Zubovo.

Sousedními opštinami jsou:

Berovo na severu, Strumica na jihozápadě a Bosilovo na západě. Opština leží při východní hranici Severní Makedonie, takže na východě hraničí s Bulharskem a na jihu s Řeckem.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Zhruba středem území, ve směru od západu k východu, protéká řeka Strumica. Nadmořská výška v této části je zhruba 200 m. Téměř všechny vesnice opštiny se nacházejí v údolí této řeky.

Z údolí směrem k jihu, ke hranicím s Řeckem, je v délce zhruba 5 km poměrně strmé stoupání do hor až do výšky okolo 1750 m n. m. Tyto hory se jmenují Belasica.

Vesnice v Opštině Novo Selo

Opačným směrem, na sever, je stoupání pozvolnější, na větší vzdálenost a dosahuje pouze jen u hranice s Bulharskem výšky zhruba 1450 m n. m. Toto pohoří se nazývá Ogražden. Na horách jsou převážně listnaté lesy.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Územím opštiny prochází pouze hlavní silnice č. 4 ve směru ze Štipu a Strumici na hranici s Bulharskem. Z ní odbočuje několik silnic místního významu, které po několika kilometrech končí v horách. Vzdálenost z vesnice Novo Selo na hranice s Bulharskem je zhruba 9 km. Do Strumice směrem na západ je to okolo 21 km.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Opština Novo Selo na německé Wikipedii, Opština_Novo_Selo na srbochorvatské Wikipedii a Novo Selo Municipality na anglické Wikipedii.

  1. Popis na naselenieto [online]. DOMA]INSTVATA I STANOVITEVO REPUBLIKA MAKEDONIJA, 2002 [cit. 2016-10-07]. S. 45. Dostupné online. (makedonsky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]