Opština Čaška

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Znak opštiny Čaška

Opština Čaška – je jednou z 9 opštin Vardarského regionu. Současně je ale také jednou z 80 opštin v Severní Makedonii. Rozkládá se zhruba uprostřed regionu. Rozloha je 819,45 km² a v roce 2002 zde žilo 7 673 obyvatel[1]. Správním centrem opštiny je vesnice Čaška.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Opštinu tvoří celkem 42 vesnic, jimiž jsou:

Čaška Drenovo Oraov Dol
Banjica Izvor Oreše
Bistrica Elovec Otištino
Bogomila Kapinovo Papradište
Busilci Krajnici Plevenje
Bitanci Kriva Kruša Pomenovo
Vladilovci Krnino Rakovec
Vojnica Lisiče Smilovci
Gabrovnik Martolci Sogle
Golozinci Melnica Stari Grad
Gorno Jabolčište Mokreni Stepanci
Gorno Vranovci Nežilovo Teovo
Dolno Jabolčište Novo Selo Crešnevo
Dolno Vranovci Omorani Popadiјa
Opština Čaška

V opštině není žádné město.

Sousedními opštinami jsou: Zelenikovo na severu, Veles na severovýchodě, Gradsko na východě, Rosoman a Kavadarci na jihovýchodě, Prilep na jihu, Dolneni na jihozápadě, Makedonski Brod na západě a Studeničani na severozápadě.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Solunska Glava - 2 540 m n. m.

Území opštiny se rozkládá ve střední části Severní Makedonie. Na západě opštiny jsou atraktivní pohoří s názvy Jakupica, Dautica a Babuna, na východě Klepa a Karadžica a na severozápadě Golešnica. Nejvyšším vrcholem na území opštiny je při západním okraji hora Solunska Glava (Солунска Глава) s nadmořskou výškou 2540 m. Jihovýchodně od jejího vrcholu, zhruba ve výšce 1900 m n. m. pramení řeka Babuna. Ta protéké nejprve k jihu, dále na východ, pak se stočí k severovýchodu a v blízkosti vesnice Čaška, v nadmořské výšce zhruba 230 m odtéká do opštiny Veles, kde se vlévá do řeky Vardar. Severně od řeky Babuny protéká opštinou také řeka Topolka, která se rovněž vlévá do Vardaru.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Opšina je spojena se sousedním městem Veles jedinou silnicí s označením R1312. Z této silnice pak odbočují na území opštiny další dvě silnice s označením R2336 a R2344. Všechny uvedené silnice vždy končí v horách.

Územím opštiny prochází také železniční trať, spojující města Veles a Prilep. Na trati je na území opštiny pouze jedna vícekolejná železniční stanice ve vesnici Bogomila. Trať je z velké části vedena údolím řeky Babuna.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Na území opštiny, zhruba 1,5 km severně od vesnice Dolno Vranovci, se nalézá zeměpisný střed Severní Makedonie.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Општина Чашка na makedonské Wikipedii.

  1. Popis na naselenieto [online]. DOMA]INSTVATA I STANOVITEVO REPUBLIKA MAKEDONIJA, 2002 [cit. 2016-10-07]. Dostupné online. (makedonsky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]