Ondavská vrchovina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ondavská vrchovina
Ondavská vrchovina v okolí Svidníka
Ondavská vrchovina v okolí Svidníka

Nejvyšší bod 749 m n. m. (Smilniansky vrch)

Nadřazená jednotka Nízke Beskydy
Sousední
jednotky
Busov, Laborecká vrchovina, Beskydské predhorie, Čergov

Světadíl Evropa
Stát Slovensko Slovensko
Horniny flyš
Povodí Ondava, Topľa
Souřadnice

Ondavská vrchovina je slovenské pohoří, které představuje geomorfologický celek v rámci geomorfologické oblasti Nízke Beskydy. Rozkládá se v Prešovském kraji.

Ondavská vrchovina je tvořena převážně flyšovými horninami. Její nadmořská výška se směrem od severu k jihu postupně snižuje. Nejvyššími místy jsou Smilniansky vrch (749 m n.m.), Filipovský vrch (705 m n.m.), Kačalová (676 m n.m.) a Čierna hora (667 m n.m.). V jižní části Ondavské vrchoviny se nadmořská výška pohybuje okolo 200 m.

Na Ondavské vrchovině se střídají malebné lesy s horskými loukami, pastvinami a zemědělskou půdou. Lesy zabírají větší část území a jsou smíšené. Z listnatých stromů se nejvíc vyskytuje buk lesní, v menší míře bříza, javor, dub a habr, z jehličnanů je to smrk.

Ondavskou vrchovinu odvodňují dva hlavní vodní toky - řeky Ondava a Topľa s početnými menšími a většími přítoky. Řeka Ondava zásobuje svojí vodou vodní nádrž Veľká Domaša.

Převážná část Ondavské vrchoviny patří klimaticky mezi mírně teplé oblasti se zimními průměrnými teplotami -2 až -5 °C a letními teplotami 16-18 °C. Počet dní se sněhovou pokrývkou se pohybuje mezi 60-80, počet letních dní mezi 30-50. Výjimkou jsou jen místa v nejsevernější části, kde je podnebí o něco chladnější a naopak na jihu je zase o málo teplejší.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ondavská vrchovina na slovenské Wikipedii.