Přeskočit na obsah

Ondavská vrchovina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ondavská vrchovina
Ondavská vrchovina v okolí Svidníka
Ondavská vrchovina v okolí Svidníka

Nejvyšší bod749 m n. m. (Smilniansky vrch)

Nadřazená jednotkaNízké Beskydy
Sousední
jednotky
Busov, Laborecká vrchovina, Beskydské predhorie, Čergov

SvětadílEvropa
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
Map
Horninyflyš
PovodíOndava, Topľa
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ondavská vrchovina je slovenské pohoří, které představuje geomorfologický celek v rámci geomorfologické oblasti Nízke Beskydy. Rozkládá se v Prešovském kraji.

Ondavská vrchovina je tvořena převážně flyšovými horninami. Její nadmořská výška se směrem od severu k jihu postupně snižuje. Nejvyššími místy jsou Smilniansky vrch (749 metrů), Filipovský vrch (705 metrů), Kačalová (676 metrů) a Čierna hora (667 metrů). V jižní části Ondavské vrchoviny se nadmořská výška pohybuje okolo 200 metrů.

Na Ondavské vrchovině se střídají malebné lesy s horskými loukami, pastvinami a zemědělskou půdou. Lesy zabírají větší část území a jsou smíšené. Z listnatých stromů se nejvíc vyskytuje buk lesní, v menší míře bříza, javor, dub a habr, z jehličnanů je to smrk.

Ondavskou vrchovinu odvodňují řeky Ondava a Topľa s početnými menšími a většími přítoky. Řeka Ondava zásobuje svojí vodou vodní nádrž Veľká Domaša.

Převážná část Ondavské vrchoviny patří klimaticky mezi mírně teplé oblasti se zimními průměrnými teplotami −2 až −5 °C a letními teplotami 16–18 °C. Počet dní se sněhovou pokrývkou se pohybuje mezi 60–80, počet letních dní mezi 30–50. Výjimkou jsou jen místa v nejsevernější části, kde je podnebí o něco chladnější a naopak na jihu je zase o málo teplejší.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ondavská vrchovina na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]