Ondavská vrchovina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ondavská vrchovina

Ondavská vrchovina v okolí Svidníka

Nejvyšší bod Smilniansky vrch (749 m n. m.)

Nadřazená jednotka Nízke Beskydy
Sousední
jednotky
Busov, Laborecká vrchovina, Beskydské predhorie, Čergov

Světadíl Evropa
Stát Slovensko Slovensko
Horniny flyš
Povodí Ondava, Topľa
Souřadnice 49°20′ s. š., 21°21′ v. d.

Ondavská vrchovina je slovenské pohoří, které představuje geomorfologický celek v rámci geomorfologické oblasti Nízke Beskydy. Rozkládá se v Prešovském kraji.

Ondavská vrchovina je tvořena převážně flyšovými horninami. Její nadmořská výška se směrem od severu k jihu postupně snižuje. Nejvyššími místy jsou Smilniansky vrch (749 m n.m.), Filipovský vrch (705 m n.m.), Kačalová (676 m n.m.) a Čierna hora (667 m n.m.). V jižní části Ondavské vrchoviny se nadmořská výška pohybuje okolo 200 m.

Na Ondavské vrchovině se střídají malebné lesy s horskými loukami, pastvinami a zemědělskou půdou. Lesy zabírají větší část území a jsou smíšené. Z listnatých stromů se nejvíc vyskytuje buk lesní, v menší míře bříza, javor, dub a habr, z jehličnanů je to smrk.

Ondavskou vrchovinu odvodňují dva hlavní vodní toky - řeky Ondava a Topľa s početnými menšími a většími přítoky. Řeka Ondava zásobuje svojí vodou vodní nádrž Veľká Domaša.

Převážná část Ondavské vrchoviny patří klimaticky mezi mírně teplé oblasti se zimními průměrnými teplotami -2 až -5 °C a letními teplotami 16-18 °C. Počet dní se sněhovou pokrývkou se pohybuje mezi 60-80, počet letních dní mezi 30-50. Výjimkou jsou jen místa v nejsevernější části, kde je podnebí o něco chladnější a naopak na jihu je zase o málo teplejší.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ondavská vrchovina na slovenské Wikipedii.