Ondřej z Phú Yên

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Blahoslavený
Ondřej z Phú Yên
Ondřej z Phú Yên
Ondřej z Phú Yên
Mučedník
Datum narození asi 1624
Místo narození Phú Yên
Datum úmrtí 26. července 1644
Místo úmrtí Kẻ Chàm
Svátek 26. červenec
Blahořečen 5. března 2000
Jan Pavel II.
Uctíván církvemi Římskokatolická církev a církve v jejím společenství

Ondřej z Phú Yên (asi 1624, Phú Yên26. července 1644, Kẻ Chàm) byl vietnamský římskokatolický katechumen a mučedník. Katolická církev ho uctívá jako blahoslaveného.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se roku asi 1624 v provincii Phú Yên. Byl obdařen inteligencí a dobrým srdcem. Na naléhání své matky, ho otec Alexandre de Rhodes francouzský jezuitský misionář přijal mezi své studenty. Brzy předčil své spolužáky. Spolu se svou matkou přijal roku 1641 křest. V té době mu bylo asi 15 let a v době jeho smrti asi 19 nebo 20. Ondřej se stal jedním z Alexandrových nejbližších spolupracovníků. Po roce další formace vstoupil do Maison Dieu (Dům Boží), což byla katechetické sdružení. Členové veřejně skládaly slib že stráví celý svůj život v církvi a budou pomáhat šířit evangelium.

Před koncem července 1644 se mandarín (správce - byrokrat) Ong Nghe Bo vrátil do provincie kde Ondřej žil. Od krále měl příkaz zabránit rozšíření křesťanství v jeho království. Za rozšiřování víry byl otec Alexandr odveden do vězení. Mandarín poslal vojáky aby našli další katechety. Našli mladého Ondřeje, zbili ho a přivezli do guvernerského paláce.

Dne 25. července 1644 byl předveden před mandarína a byl nucen vzdát se víry ale on odmítl a dostal se do vězení. Mladý Ondřej byl klidný a radostný že může trpět pro Krista.

Další den 26. července byl odsouzen k smrti. V odpoledních hodinách vedl kapitán Ondřeje na místo popravy, nacházející se na poli mimo město. Otec Alexandr a mnoho portugalských a vietnamských křesťanů, dokonce i pohané následovaly průvod a byly svědky zabíjení. Nabádal křesťany aby zůstaly pevní ve víře a nebyly smutní. Byl popraven s několika ranami kopím a nakonec, když se chystal být sťat s šavlí, mocným hlasem zvolal jméno Ježíš. Svou oběť přijal pokorně s láskou ke Kristu.

Proces svatořečení[editovat | editovat zdroj]

Proces byl zahájen 28. ledna 1997 v diecézi Danang. Dne 27. ledna 2000 uznal papež Jan Pavel II. jeho mučednictví a blahořečen byl 5. března 2000.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Andrew of Phú Yên na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]