Oleška (přítok Lužické Nisy)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Oleška (potok))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Oleška
Tok Olešky a důsledky jejího rozvodnění v Dětřichově (2010)
Tok Olešky a důsledky jejího rozvodnění v Dětřichově (2010)
Základní informace
Délka toku 11,0 km
Plocha povodí 26,0 km²
Průměrný průtok 0,33 m³/s
Světadíl Evropa
Hydrologické pořadí 2-04-09-002
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Liberecký krajDětřichov, Kristiánov, Heřmanice), PolskoPolsko Polsko (Dolnoslezské vojvodstvíMarkocice, Bogatynia, Turoszów)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Baltské moře, Odra, Lužická Nisa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oleška (německy Erlichtbach, popř. Erlbach, na dolním toku Küpper, resp. Kipper, polsky Miedzianka) je vodní tokLibereckém kraji. Pramení na západní straně Stržového vrchu (570 m n. m.), odkud odtéká severním směrem až k nádrži nalézající se severovýchodně od lovecké chaty Lesů České republiky (Frýdlant, čp. 3164).[1] Za ní pokračuje stále severním směrem. Jakmile se tok dostane z lesů pokrývajících Jizerské hory, stočí se k severozápadu a teče až k silnici III/2901, před níž se stočí západním směrem a sleduje tuto komunikace až na její křižovatku se silnicí I/13. Zde se stáčí k jihozápadu a po zhruba 740 metrech tuto silnici první třídy podchází a vstupuje tak do obce Dětřichov na její východní straně. V obci přibližně sleduje průběh silnice III/03513 a spolu s ní Dětřichov opouštějí na jeho jihozápadním konci. Následně stále tok potoka lemuje silnici a prochází tak společně Kristiánovem i obec Heřmanice, v níž potok během povodní v roce 2010 napáchal velké škody.[2] V blízkosti státních hranic se do Olešky levostranně vlévá Heřmanický potok.

Následně poblíž bývalé železniční stanice v Heřmanicích překračuje českopolskou státní hranici a již pod pojmenováním Miedzianka protéká Markocicemi, jižními partiemi Bogatyně a Turoszowa, až se na jihozápadní straně této polské obce vlévá do Lužické Nisy, která zde tvoří státní hranici mezi Polskem a Německem.

V místě přechodu státní hranice činí nadmořská výška toku 300 metrů.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŠÍPOVÁ, Jitka. Veřejná vyhláška – územní rozhodnutí. Frýdlant: Městský úřad Frýdlant, 2007. 6 s. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04. Kapitola Předmět řízení, s. 1. 
  2. SILNÁ, Barbora. Vesnici roku Heřmanice změnila velká voda v liberecké Troubky. Novinky.cz [online]. 2010-08-10 [cit. 2013-04-21]. Dostupné online. 
  3. KESTŘÁNEK, Jaroslav; KŘÍŽ, Hubert; NOVOTNÝ, Stanislav; PÍŠE, Jan; VLČEK, Vladimír. Vodní toky a nádrže. 1. vyd. Praha: Academia, 1984. 316 s. (Zeměpisný lexikon ČSR). Heslo Oleška, s. 202. 

Lietratura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]