Oleška (potok)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Oleška
Tok Olešky a důsledky jejího rozvodnění v Dětřichově (2010)
Základní informace
Délka toku 11,0 km
Plocha povodí 26,0 km²
Průměrný průtok 0,33 m³/s
Světadíl Evropa
Hydrologické pořadí 2-04-09-002
Pramen
Ústí
Protéká
Česká republikaČeská republika Česká republika (Liberecký krajDětřichov, Kristiánov, Heřmanice), PolskoPolsko Polsko (Dolnoslezské vojvodstvíMarkocice, Bogatynia, Turoszów)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Baltské moře, Odra, Lužická Nisa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oleška (německy Erlichtbach, popř. Erlbach, na dolním toku Küpper, resp. Kipper, polsky Miedzianka) je vodní tokLibereckém kraji. Pramení na západní straně Stržového vrchu (570 m n. m.), odkud odtéká severním směrem až k nádrži nalézající se severovýchodně od lovecké chaty Lesů České republiky (Frýdlant, čp. 3164).[1] Za ní pokračuje stále severním směrem. Jakmile se tok dostane z lesů pokrývajících Jizerské hory, stočí se k severozápadu a teče až k silnici III/2901, před níž se stočí západním směrem a sleduje tuto komunikace až na její křižovatku se silnicí I/13. Zde se stáčí k jihozápadu a po zhruba 740 metrech tuto silnici první třídy podchází a vstupuje tak do obce Dětřichov na její východní straně. V obci přibližně sleduje průběh silnice III/03513 a spolu s ní Dětřichov opouštějí na jeho jihozápadním konci. Následně stále tok potoka lemuje silnici a prochází tak společně Kristiánovem i obec Heřmanice, v níž potok během povodní v roce 2010 napáchal velké škody.[2] V blízkosti státních hranic se do Olešky levostranně vlévá Heřmanický potok.

Následně poblíž bývalé železniční stanice v Heřmanicích překračuje českopolskou státní hranici a již pod pojmenováním Miedzianka protéká Markocicemi, jižními partiemi Bogatynie a Turoszówa, až se na jihozápadní straně této polské obce vlévá do Lužické Nisy, která zde tvoří státní hranici mezi Polskem a Německem.

V místě přechodu státní hranice činí nadmořská výška toku 300 metrů.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŠÍPOVÁ, Jitka. Veřejná vyhláška – územní rozhodnutí. Frýdlant: Městský úřad Frýdlant, 2007. 6 s. Dostupné online. Kapitola Předmět řízení, s. 1. 
  2. SILNÁ, Barbora. Vesnici roku Heřmanice změnila velká voda v liberecké Troubky. Novinky.cz [online]. 2010-08-10 [cit. 2013-04-21]. Dostupné online. 
  3. KESTŘÁNEK, Jaroslav; KŘÍŽ, Hubert; NOVOTNÝ, Stanislav; PÍŠE, Jan; VLČEK, Vladimír. Vodní toky a nádrže. 1. vyd. Praha: Academia, 1984. 316 s. (Zeměpisný lexikon ČSR). Heslo Oleška, s. 202. 

Lietratura[editovat | editovat zdroj]