Oldřich Prefát z Vlkanova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Oldřich Prefát z Vlkanova
Narození12. května 1523
Praha, Čechy České země
Úmrtí26. července 1565
Praha, Čechy České země
Povoláníspisovatel, matematik a astronom
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Oldřich Prefát z Vlkanova (12. května 1523 Praha26. července 1565 tamtéž) byl český spisovatel, matematik, astronom a cestovatel.

Pocházel z bohaté měšťanské erbovní rodiny. Studoval ve Wittenbergu, Lipsku, Benátkách, Římě a Praze. V letech 15461547 absolvoval cestu do Palestiny, v roce 1552 navštívil Španělsko.

V Praze na Uhelném trhu zdědil dům a založil zde dílnu na výrobu měřicích přístrojů a astronomických a matematických pomůcek.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Cesta z Prahy do Benátek a odtud potom po moři až do Palestyny, to jest do krajiny někdy Židovské, země Svaté, do města Jeruzaléma k Božímu hrobu, kteraužto cestu s pomocí Pána Boha všemohúcího šťastně vykonal Voldřich Prefát z Vlkanova léta Páně MDXXXXVI. – Často bývá používán název: Cesta z Prahy do Benátek a odtud potom po moři až do Palestiny. Tento cestopis je velice přesný a popisný. Patří mezi nejlepší resp. nejpřesnější cestopisy této doby nejen v Čechách.

Erb[editovat | editovat zdroj]

V modro-červeně polceném štítě je stříbrný vlk (mluvící znamení) se zlatým obojkem. Nad štítem kolčí přilba s modro-stříbrno-červenou točenicí. Pokryvadla jsou modro-stříbrná a červeno-stříbrná. V klenotu polovina stříbrného vlka se zlatým obojkem mezi modrým a červeným křídlem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]