Olaf Stapledon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Olaf Stapledon
Narození 10. května 1886
Merseyside
Úmrtí 6. září 1950 (ve věku 64 let)
Caldy
Povolání zdravotnický záchranář, filosof, spisovatel, autor sci-fi a mírový aktivista
Alma mater Balliol College
Liverpoolská universita
Abbotsholme School
Významná díla Star Maker
Last and First Men
Odd John
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

William Olaf Stapledon (10. května 18866. září 1950) byl britský filozof a vlivný autor scifi.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Poultonu poblíž Liverpoolu, v dětství ale žil v egyptském městě Port Said (v prvních šesti letech svého života). Vystudoval moderní historii na univerzitě v Oxfordu, nějakou dobu učil na gymnáziu, později pracoval v přepravních kancelářích v Liverpoolu a Port Saidu v letech 1910 - 1913.

Za první světové války sloužil v dobrovolnické zdravotnické jednotce. V roce 1919 se oženil. V roce 1925 získal Ph.D. na univerzitě v Liverpoolu v oboru filozofie. V roce 1929 publikoval knihu A Modern Theory of Ethics (Moderní teorie etiky). Poté se cele věnoval scifi. Napsal knihu Last and First Men (Poslední a první lidé), napsal mnoho scifi knih, spojených s filozofií transhumanismu.

V roce 1940 se přestěhoval do Caldy, po roce 1945 jezdil přednášet do celého světa, navštívil Nizozemí, Švédsko, Francii, Polsko, USA. Zapojoval se do protirasistického hnutí. V roce 1950, po týdnu přednášek v Paříži, zemřel na infarkt.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Stapledonovo dílo v oblasti scifi ovlivnilo řadu spisovatelů, například Clarka, Aldisse, Lema, Lewise, vneslo do scifi řadu nových myšlenek a témat, například transhumanismus, jako jeden z prvních spisovatelů scifi se také zabýval tématem terraformace a genetického inženýrství.

Žádné z děl Olafa Stapledona nevyšlo v češtině, s výjimkou povídky Moderní čaroděj v antologii Krypty a draci (vydal Talpress, 2004).