Ožďany (kaštel)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ožďany
Kastiel.jpg
Poloha
AdresaOžďany, SlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oždianský kaštel je kaštel na Slovensku nacházející se v obci Ožďany. Kaštel prošel v posledních letech několika změnami vlastnictví, kdy ho obec odprodala za účelem rekonstrukce, ale vždy se kvůli porušení smluv vrátil zpět do obecních rukou. Momentálně[kdy?] je však kvůli exekuci na bývalého majitele kaštel opět v dalších rukou, SAD Zvolen.

3.10.2019 zámek vyhořel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kaštel stojí na cestě z Lučence do Rimavské Soboty v Ožďanech. Původně renesanční patrový kaštel byl postaven na návrší v první polovině 17. století na místě, kde stál starší hrad pravděpodobně ze začátku 14. století, který v roce 1604 vypálilo císařské vojsko. Zbytky gotického hradu byly včleněny do nového zámku, který má půdorys nepravidelného čtyřúhelníku. Jeho křídla mají různou délku - čelní jihozápadní křídlo je mírně navenek zalomené, protilehlé jen částečně (doplněno zdí se zadní brankou na nádvoří). Vstup do zámku není v ose, ale v levé části předního křídla. Kaštel byl v polovině 18. století přestavěn a změněna byla i fasáda čtyř nárožních věží. Křídla dostaly některé nové klenby, v rohu nádvoří bylo přestavěno schodiště, takže kaštel měl mimo schodiště v severozápadním křídle další v jižním rohu a u východní věže. Největší změnu přinesla přestavba fasády. Vstupní část zdůraznila vystupující boční výplň pilastrů s přestavěnými sloupy. Na jejich bohaté římsové hlavice dosedá stlačený oblouk až ve výši římsy střechy. V pravé části průčelí byl později přestavěn balkon na čtyřech sloupech, který měl vyvážit velké architektonické zdůraznění portálu.

V parku kaštelu byl postaven klasicistní pavilon a v první polovině 19. století u kostela empírová stavba v podobě řeckého chrámu. Menší opravy na kostele už mnoho nezměnily a do druhé světové války byl kaštel obydlen. Větší újmu utrpěl v roce 1945, kdy byl značně poškozen přímými zásahy. Před zánikem zachránila objekt alespoň provizorní oprava v letech 1951-1953 (namísto jedné nárožní věže byla postavena čtyřhranná a obnovena střecha).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kaštieľ v Ožďanoch na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Štefan Pisoni: Hrady zámky a zámečky, 1973

Související články[editovat | editovat zdroj]