Nyos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Nyos
Poloha
Světadíl Afrika
Státy Kamerun
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha 1,58 km²
Délka 2 km
Šířka 1,2 km
Objem 0,15 km³
Max. hloubka 208 m
Ostatní
Typ Sopečné jezero
Nadm. výška 1091 m n. m.
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nyos je jezero sopečného typu ležící v Severozápadním regionu v africkém státu Kamerun. Od hlavního města Yaoundé je vzdáleno asi 322 km na severozápad.[1] Nyos je hluboké jezero na úbočí neaktivního vulkánu. Pod jezerem se nachází magma, které vypouští oxid uhličitý do vody, kde se mění na kyselinu uhličitou. Jezero Nyos patří mezi jediná tři jezera na světě, kde se odehrávají tzv. limnické erupce. To znamená, že je v jezeře vysoká koncentrace oxidu uhličitého, který je usazený u dna a může náhle vystřelit nad hladinu a rozprostřít se okolo a způsobit smrt všeho živého v okolí, poněvadž vytlačí kyslík a obětí se udusí.

Katastrofa z roku 1986[editovat | editovat zdroj]

Jezero Nyos je mimo jiné taky známé kvůli přírodní katastrofě, která se stala 21. srpna 1986, kdy oxid uhličitý uniklý z jezera zaplavil dvě blízká údolí a pozabíjel kolem 1700 lidí, nespočet hospodářských i jiných zvířat, a to až do vzdálenosti 25 km. Toto neštěstí zanechalo bez domova až 4000 lidí, mnoho z nich s respiračními problémy a popáleninami. Od doby této katastrofy je na jezeře nainstalováno několik pump, které zajišťují, aby se plyny znovu na dně jezera neshromáždily v kritickém množství a nedošlo k opakování situace.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. 1986: Hundreds gassed in Cameroon lake disaster [online]. BBC [cit. 2011-07-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. PARFITT, Elisabeth A.; WILSON, Lionel. Fundamentals of Physical Volcanology. [s.l.]: Blackwell Publishing company, 2009. ISBN 978-0-63205443-5. Kapitola Volcanic hazards and volcano monitoring: Volcanic gases, s. 171. (anglicky)