Adamauská vysočina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Adamauská vysočina
Krajina poblíž kamerunského města Ngaoundal
Krajina poblíž kamerunského města Ngaoundal

Nejvyšší bod 2640 m n. m. (Tchabal Nbabo)

Světadíl Afrika
Stát NigérieNigérie Nigérie
KamerunKamerun Kamerun
Středoafrická republikaStředoafrická republika Středoafrická republika
Horniny rula
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adamauská vysočina nebo Adamauské pohoří (francouzsky Massif de l'Adamaoua, anglicky Adamawa Plateau) je vyvýšená oblast vulkanického původu ve středozápadní Africe, táhnoucí se od státu Taraba na východě Nigérie přes území Kamerunu do Středoafrické republiky; na severu na ni navazují Mandarské hory a na jihu Jihoguinejská vysočina.[1] Převažující horninou je rula. Průměrná nadmořská výška se pohybuje okolo tisíce metrů, nejvyšším bodem je Tchabal Nbabo, který má 2640 m n. m. Pramení zde řeky Benue, Sanaga a Logone. Největším jezerem je Mbakaou.

Původ jména[editovat | editovat zdroj]

Oblast je pojmenována podle učence a válečníka Modibo Adamy z fulbského kmene Ba'en (1786 – 1847), zakladatele fulanského (fulbského) emirátu,[1] který vznikl na počátku 19. století a byl součástí nigerijského chalífátu Sokoto.[2] Podle vysočiny se rovněž nazývají nigerijský stát Adamawa a kamerunský region Adamawa (Adamaoua).

Osídlení a příroda[editovat | editovat zdroj]

Skalní suk na vrcholu hory Ngaoundéré (1298 m n. m.) u stejnojmenného města

Vysočina je řídce osídlená, největším městem je Ngaoundéré, správní středisko regionu Adamawa (Adamaoua) v Kamerunu. Obyvatelé provozují převážně pastevectví skotu. Jsou dobývána ložiska cínu, v letech 1976–1977 se začala těžit ložiska bauxitu.[1] Krajinu pokrývá vlhká savana s travinou Digitaria adamaouensis, místy také tropické lesy. Žije zde endemický druh žáby Amietophrynus djohongensis.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Adamawa Plateau. Plateau, West-Central Africa [online]. Encyclopaedia Britannica [cit. 2018-07-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Sokoto. State, Nigeria [online]. Encyclopaedia Britannica [cit. 2018-07-06]. Dostupné online. (anglicky)