Nový Svět (Studená)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nový Svět
Chybí zde svobodný obrázek
Lokalita
Charakterosada
ObecStudená
OkresJindřichův Hradec
KrajJihočeský kraj
Historická zeměČechy + Morava
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Katastrální územíDomašín u Studené + Studená
PSČ378 53 a 378 56
Nový Svět
Nový Svět
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nový Svět je označení skupiny šesti domů rozkládajících se po obou stranách historické zemské hranice Čech a Moravy u silnice ze Studené do Domašína a náležejících k obci Studená. Dva nejjižnější domy (čísla popisná 146, 147 a 542) leží na Moravěkatastrálním území Studená, tři severněji položené domy (čísla popisná 31, 32 a 33) v Čechách v katastrálním území Domašín u Studené. V české části přitom žije 11 obyvatel, v moravské 3[1]. Dopravní značení však na rozdělení zástavby mezi části Studená a Domašín nedbá; všechny domy jsou tak dopravní značkou zařazeny do Domašína, s nímž téměř splývají.

Historický přehled[editovat | editovat zdroj]

Zatímco jižní (moravská část) Nového Světa náležela vždy k obci Studená, v jejímž rámci tvořila samostatnou místní část [2] (skupinu domů oddělenou od vlastní osady, mající zvláštní místopisný název, ale bez samostatného číslování domů [3]), náležela severní (česká část) Nového Světa původně ke katastru obce Zahrádky, tvoří s okolní půdou klín Čech, a měla v rámci této obce obdobné postavení místní části [4]. Česká čísla popisná 31 a 32 jsou zakreslena již na mapě katastrálního území Zahrádky z roku 1828 [5] a tvoří vůbec nejstarší část celého Nového Světa, jelikož domy moravské části nejsou vůbec zakresleny na mapě katastrálního území Studená, pocházející z roku 1835 [6]. K 1. lednu 1959 [7] byla česká část Nového Světa spolu se 17 hektary okolní půdy, usnesením krajského národního výboru v Jihlavě ze dne 27. listopadu 1958, připojena ke katastrálnímu území tehdejší obce Domašína. Od 1. ledna 1976 náleží v rámci katastrálního území Domašín u Studené i tato česká část Nového Světa k obci Studená.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. e-mailová odpověď z matriky, zveřejněná v diskusi článku
  2. Statistický lexikon obcí v republice Československé - II. Země Moravskoslezská. Praha: [s.n.], 1934. Kapitola Hlavní část: místní obce, osady a jejich místní části, s. 26. (čeština) 
  3. Statistický lexikon obcí v republice Československé - I. Země Česká. Praha: [s.n.], 1934. Kapitola Úvod., s. IX. (čeština) 
  4. Statistický lexikon obcí v republice Československé - I. Země Česká. Praha: [s.n.], 1935. Kapitola Hlavní část: místní obce, osady a jejich místní části, s. 82. (čeština) 
  5. ÚAZK - Císařské povinné otisky map stabilního katastru: List „IV“ mapy katastrálního území Zahrádky (1828). archivnimapy.cuzk.cz [online]. [cit. 2012-11-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-10-13. 
  6. ÚAZK - Císařské povinné otisky map stabilního katastru: mapa katastrálního území Studená (1835)
  7. Úřední list republiky Československé, ročník 1959, částka 8, str 140