Nový Prostor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nový Prostor
Právní forma spolek
Založeno 1. ledna 2014
Adresa Řeznická 656/14, Praha, 110 00, Česko
IČO 69056081
Další informace
Web novyprostor.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nový Prostor, zapsaný ústav (NP) je nestátní nezisková organizace založená roku 1998, která pomáhá osobám bez sociálního zabezpečení, bezdomovcům a lidem v těžké životní a finanční situací. Pomoc probíhá primárně díky prodeji stejnojmenného časopisu Nový Prostor, z jehož prodeje dostávají prodejci část zisku a tím mohou vylepšit svou situaci. Sdružení poskytuje uvedený projekt jako sociální službu „sociální rehabilitace“ ve smyslu zákona o sociálních službách (108/2006 Sb.).

Časopis Nový Prostor[editovat | editovat zdroj]

Nový Prostor
Základní informace
Datum založení prosinec 1999
Žánr společenský, kulturní, ekologický, lidskoprávní
Periodicita čtrnáctideník
Počet stran 40
Země původu ČeskoČesko Česko
Sídlo redakce Řeznická 656/14, Praha, 110 00, Česko
Náklad 15000–20000 ks
Klíčové osoby
Vydavatel Nový Prostor
Šéfredaktor Jan Štěpánek
Odkazy
ISSN 1213-1911
Web Oficiální web
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Časopis je tzv. „street-paper“, tedy noviny nebo časopis prodávaný bezdomovci a jinými sociálně znevýhodněnými lidmi, kteří získávají část (polovinu) prodejní ceny pro zabezpečení svých potřeb, získání nebo obnovení pracovních návyků a znovuzačlenění do společnosti a pracovního života. Vydáván je od roku 1999, tehdy ještě pod jménem Patron. V roce 2001 byl přejmenován na Nový Prostor.

První noviny založené na podobném principu byly bezdomovci prodávané Street News v roce 1989 v USA v New Yorku. Jejich cílem bylo podpořit mnoho nezaměstnaných a bezdomovců v tomto městě. Prvním prodejcem, později editorem a sloupkařem byl bezdomovec Lee Stringer. Tradiční americké Street Newspapers jsou psané bezdomovci a o tématech jim blízkých.

Dle průzkumu z roku 2016 čtenářskou základnu z největší části tvořily ženy (71%), z hlediska vzdělání pak lidé s vysokou školou (60%), věk čtenáře se nejtypičtěji pohyboval mezi 30-50 lety (31%)[1].

Redakce[editovat | editovat zdroj]

  • Jan Štěpánek (šéfredaktor)
  • Jakub Yellen
  • Libor Hruška

Prodejci[editovat | editovat zdroj]

Prodejcem se může stát člověk starší 16 let, v obtížné životní situaci spojené s nedostatkem finančních prostředků potřebných pro pokrytí základních životních potřeb. Podmínka národnostní příslušnosti není známa. Na rozdíl od jiných podobných periodik ve světě tedy nemá podmínku "bezdomovce".

Prodejcem časopisu nemůže být člověk v akutní fázi psychické nemoci, závislý na alkoholu či nealkoholových drogách, neschopen po dobu prodeje abstinovat a nebýt pod vlivem návykové látky, který zneužívá v projektu vydělané peníze k prohlubování patologického chování (alkoholik, gambler atp.), nebo vynucující si speciální přístup v rámci základních pravidel programu (nerovný přístup).

Lokality[editovat | editovat zdroj]

Místa distribuce:

V rámci každého města jsou pevně definovaná prodejní místa. Vlastními silami zajišťuje Nový Prostor distribuci v Praze a Brně, kde má svoje pobočky, v ostatních městech spolupracuje s partnerskými organizacemi, poskytujícími sociální služby dle z. 108/2006 stejné či podobné cílové skupině.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. NOVYPROSTOR.CZ. Čtenářský průzkum [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-01-11. (Čeština) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Oficiální stránky Nového Prostoru [1]
  • Profil Nového Prostoru na Facebooku [2]