Nomingia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Nomingia
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída

alternativní popis obrázku chybí
Nomingia s dobře patrným ocasním vějířem
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Theropoda
Infrařád: Oviraptorosauria
Čeleď: Caenagnathidae
Rod: Nomingia
Binomické jméno
Nomingia gobiensis
Barsbold et al., 2000
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nomingia ("z oblasti Nomingiin") byla rodem teropodního dinosaura z čeledi Caenagnathidae. Tento dinosaurus žil v období pozdní křídy na území dnešního Mongolska (lokalita Bugin Tsav v poušti Gobi). Byl popsán podle nekompletní kostry paleontologem Rinchenem Barsboldem a jeho týmem v roce 2000.

Unikátním znakem je splynutí posledních obratlů na ocasní části kostry, vytvářející útvar, známý u ptáků jako pygostyl. Je možné, že na takto zkrácený ocas nasedal pestrý pernatý vějíř, podobně jako tomu bylo u čínského rodu Caudipteryx. Tento morfologický útvar byl před objevem Nomingie znám pouze u ptáků. Jde tedy o další potvrzení příbuznosti obou skupin.

Stejně jako příbuzný rod Chirostenotes, N. gobiensis byl poměrně malý až středně velký teropod se zobákovitými čelistmi a zřejmě také výrazným hřebenem na lebce. Patřil velmi pravděpodobně k populárním opeřeným dinosaurům.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Barsbold, R., Osmólska, H., Watabe, M., Currie, P.J., and Tsogtbaatar, K. (2000). "New Oviraptorosaur (Dinosauria, Theropoda) From Mongolia: The First Dinosaur With A Pygostyle". Acta Palaeontologica Polonica, 45(2): 97-106. (původní studie)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]