Nomingia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxNomingia
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída
alternativní popis obrázku chybí
Nomingia s dobře patrným ocasním vějířem
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Infrařád Oviraptorosauria
Čeleď Caenagnathidae
Rod Nomingia
Binomické jméno
Nomingia gobiensis
Barsbold et al., 2000
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nomingia ("z oblasti Nomingiin") byla rodem teropodního dinosaura z čeledi Caenagnathidae. Tento dinosaurus žil v období pozdní křídy na území dnešního Mongolska (lokalita Bugin Tsav v poušti Gobi). Byl popsán podle nekompletní kostry paleontologem Rinchenem Barsboldem a jeho týmem v roce 2000.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Unikátním znakem je splynutí posledních obratlů na ocasní části kostry, vytvářející útvar, známý u ptáků jako pygostyl. Je možné, že na takto zkrácený ocas nasedal pestrý pernatý vějíř, podobně jako tomu bylo u čínského rodu Caudipteryx. Tento morfologický útvar byl před objevem Nomingie znám pouze u ptáků. Jde tedy o další potvrzení příbuznosti obou skupin. Stejně jako příbuzný rod Chirostenotes, N. gobiensis byl poměrně malý až středně velký teropod se zobákovitými čelistmi a zřejmě také výrazným hřebenem na lebce. Patřil velmi pravděpodobně k populárním opeřeným dinosaurům. Při délce 1,5[1] až 1,7 metru vážil tento dinosaurus asi 20 kilogramů.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek (str. 15)). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.
  2. Paul, G. S. (2010). The Princeton Field Guide to Dinosaurs. Princeton University Press, str. 152 (anglicky)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Barsbold, R., Osmólska, H., Watabe, M., Currie, P.J., and Tsogtbaatar, K. (2000). "New Oviraptorosaur (Dinosauria, Theropoda) From Mongolia: The First Dinosaur With A Pygostyle". Acta Palaeontologica Polonica, 45(2): 97-106. (původní studie)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]