Caudipteryx

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox

Caudipteryx
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, před 125 miliony let
Caudipteryx zoui
Caudipteryx zoui
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Theropoda (Theropoda)
Infrařád: Oviraptorosauria
Čeleď: Caudipteridae
Binomické jméno
Caudipteryx zoui
Ji et al., 1998

Caudipteryx („opeřený ocas“) byl drobný teropodní dinosaurus, který žil ve spodní křídě (asi před 124,6 miliony let) na území dnešní Číny. Patřil k tzv. opeřeným dinosaurům, výjimečně zachovaným dinosaurům s pernatým pokryvem těla. Tento dinosaurus vykazoval enormní ptačí vzhled a je často zobrazován jako důkaz příbuznosti ptáků s dravými dinosaury. Pera byla dobře vyvinutá, ale krátká a tak Caudipteryx téměř jistě nelétal. Studie z roku 2010 odhalila, že pera nebyla pro aktivní let dostatečně vyvinutá.[1] Z fosílií nalezených v Liaoningu se dá usoudit, že kaudipteryx měl vedle dlouhého peří na předních končetinách taky jemné krátké peří po těle. Měl kulatou hlavu a dlouhé ostré zuby, které směřovaly spíše vpřed než dolů. Je pravděpodobné, že tvořily část primitivního zobáku. Díky jeho dlouhým nohám se předpokládá se, že kaudipteryx uměl rychle běhat a lovit hmyz či malé živočichy. Stejně jako u dnešních ptáků se v kaudipteryxově žaludku našly malé oblázky – tzv. gastrolity, které pomáhají rozmělňovat potravu.

V současnosti známe dva druhy tohoto rodu, a sice C. zoui (typus) a C. dongi, popsaný v roce 2000.

Velikost kaudipteryxe ve srovnání s velikostí člověka
Fosílie druhu Caudipteryx zoui

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  1. http://palaeoblog.blogspot.com/2010/05/archaeopteryx-couldnt-fly.html
  • Ji, Q., Currie, P.J., Norell, M.A., and Ji, S. (1998). "Two feathered dinosaurs from northeastern China." Nature, 393(6687): 753–761.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BROCHU, Christopher A.; LONG, John; MCHENRY, Colin. Encyklopedie Dinosauři. 1. vyd. Praha 3 : Svojtka & Co., 2004. 256 s. ISBN 80-7237-953-4.