Nogajská horda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nogajská horda
 Zlatá horda 13911634 Ruské carství 
Kalmycký chanát 
Vlajka státu
vlajka
geografie
Mapa
Územní rozsah na sklonku 15. století.
obyvatelstvo
národnostní složení:
státní útvar
vznik:
zánik:
státní útvary a území
předcházející:
Zlatá horda Zlatá horda
následující:
Ruské carství Ruské carství
Kalmycký chanát Kalmycký chanát

Nogajská horda byla turkotatarská konfederace ve východní Evropě (na dnešním území Ruska a Kazachstánu), která vznikla koncem 14. století, po rozpadu chanátu Zlaté hordy.

Území[editovat | editovat zdroj]

Území nogajského státu zahrnovalo horské oblasti Kavkazu,[zdroj?] oblasti od řeky Volhy k řece Irtyš a území od Kaspického moře po Aralské jezero. Hlavním městem hordy byl Sarajdžik (turecky Saraycik), ležící na řece Ural, poblíž východní hranice s Kazašským chanátem, jehož zakladatelem se roku 1465 stala právě část Nogajců.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Mapa Moskevské Rusi z roku 1549 od Zikmunda von Herbersteina; území Nogajců (Nagayski Tartare) je zobrazeno v pravém spodním rohu, kolem dolního toku řeky Volhy.

Obyvatelé Nogajské hordy jsou dnes známí jako Nogajci. Vznikli sloučením dvou etnických skupin, a to turkických Kypčaků a Mongolů, kteří je ovládli.

Nogajská horda byla pojmenována po chánu Nogajovi (†1299), spoluvládci Zlaté hordy a prapravnukovi Čingischána, avšak skutečně vytvořena byla až vojevůdcem Edigejem (140010).

Po přičlenění Kazaňského (1552) a Astrachaňského chanátu (1556) k Ruskému carství se Nogajská horda rozdělila do tří částí. „Větší Nogajská horda“ se zřejmě stala vazalem carství, kdežto „Menší Nogajská horda“ se stala součástí Kalmyckého chanátu a „Altiulská horda“ zůstala nezávislá a byla rozptýlena do okolních oblastí.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nogai Horde na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]