Nogajská horda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nogajská horda
 Zlatá Horda 13911634 Ruské carství 
Vlajka státu
vlajka
geografie
Mapa
Mapa Nogajské hordy
Saraichik (Saraycik)
obyvatelstvo
národnostní složení:
státní útvar
vznik:
zánik:
Státní útvary a území
Předcházející:
Zlatá Horda Zlatá Horda
Nástupnické:
Ruské carství Ruské carství

Nogajská horda byla turkotatarská konfederace, která vznikla po rozpadu chanátu Zlaté Hordy. Její území zahrnovalo horské oblasti Kavkazu, oblasti od řeky Itil Volhy k řece Ertiš Irtyš a území od Kaspického po Aralské moře, dnes jezero. Hlavním městem bylo město Sarajdžik (Saraycik), které leželo na řece Ural a leželo na východní hranici s Kazašským chanátem, jehož zakladatelem se roku 1465 stala právě část Nogajců.

Mapa z roku 1549

Obyvatelé Nogajské hordy jsou dnes známí jako Nogajci. Vznikli sloučením dvou etnických skupin, a to turkických Kypčaků a Mongolů, kteří je dobyli.

Nogajská horda byla pojmenována po chánu Nogajovi, chánu Zlaté hordy a vnukovi Čingischána, avšak sjednocena byla pod vůdcem Ediguem.

Po přičlenění Kazaňského (1552) a Astracháňského chanátu (1556) k Ruskému carství se Nogajská horda rozdělila do tří částí. Větší Nogajská horda se zřejmě stala vazalem carství, Menší Nogajská horda se stala součástí Krymského chanátu a Altiulská horda zůstala nezávislá a byla rozptýlená do okolních oblastí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nogai Horde na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]