New Tang Dynasty Television

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Reportérka televize NTD

New Tang Dynasty Television (NTD) je nezávislá čínskojazyčná satelitní televizní stanice vysílající 24 hodin denně. Její sídlo je v New Yorku. Jde o neziskovou televizní stanici, která byla založena Číňany žijícími v zámoří, z velké části jde o členy a sympatizanty hnutí Fa-lun-kung. Společně s podobně zaměřenými The Epoch Times a Sound of Hope se jedná o média zaměřená kriticky na dění v současné Číně.

Obsah vysílání[editovat | editovat zdroj]

„Vlajkovou lodí“ televize NTD je zpravodajství. NTD usiluje o detailní pokrytí dění v Číně, za dodržení nejvyššího etického standardu západního žurnalismu. Jako první v roce 2002 zevrubně informovala o likvidaci stoupenců Fa-lun-kung v čínských věznicích a pracovních táborech. V roce 2003 přinesla zprávy o nekontrolovaném šíření SARS v pevninské Číně – tři týdny předtím, než ho potvrdila oficiální čínská média. NTD dlouhodobě monitoruje utlačování čínských křesťanů, Tibeťanů, obhájců demokracie a disidentů, stejně jako problematiku kontaminovaných potravin a znečištění životního prostředí v Číně a korupce čínské státní správy.[zdroj?]

Právě nezávislost a bezúhonnost NTD vedly k pokusům čínského režimu omezit její vliv v pevninské Číně. [zdroj?]

NTDTV

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Jedním z hlavních cílů televize NTD je rehabilitace čínského umění a čínských kulturních tradic. Od toho je odvozen i název televize – období vlády dynastie Tchang (618907 n. l.) bylo označováno za „zlatý věk“ Číny a vyvrcholení 5000 let čínské civilizace.

NTD ve svých pořadech odkrývá tajemství kaligrafického písma, záhady a mýty tradiční čínské medicíny nebo svět čínského lidového vypravěčství a literatury. Je mediálním partnerem a jedním ze sponzorů souboru Shen Yun Performing Arts, který sdružuje nejlepší interprety klasického čínského tance i hráče na tradiční čínské nástroje.

V sérii soutěží a doprovodných akcí, které NTD každoročně vyhlašuje, se utkávají mistři čínského bojového či kulinářského umění, interpreti klasického tance, módní návrháři, inspirovaní tradičním čínským odíváním, malíři, fotografové a hudebníci.

NTD vytvořila několik projektů zaměřených na obnovu tradiční čínské kultury. Patří mezi ně například představení Spectacular, mezinárodní soutěže NTD v klasickém čínském tanci, bojových uměních, šití tradičních čínských oděvů, klasické čínské malbě, vaření, zpěvu a další. Jedním z mnoha projektů, které NTD podporuje, jsou vystoupení newyorského souboru Shen Yun Performing Arts. Členové tohoto souboru jsou umělci čínského původu a také západní umělci z celého světa.[1]

Přerušení signálu NTD[editovat | editovat zdroj]

V roce 2008 - 40 dní před začátkem OH v Pekingu se ztratil signál stanice pro celou Asii vysílaný přes satelit společnosti Eutelsat.[2] NTD a organizace za svobodu slova a médií spustili velkou kampaň za opětovné obnovení vysílání NTD do Číny.[3][4][5][6] Jejich aktivitu podpořil Evropský parlament, jehož návrh přijalo 27. 12. 2008 přes 300 europoslanců.[7] Evropský parlament nakonec návrh za obnovení vysílání NTD schválil většinou hlasů(přes 400) a vyzval generálního ředitele Eutelsatu, aby se dostavil na plenární zasedání a situaci vysvětlil.[2] Protože Eutelsat nepodal věrohodné vysvětlení a vysílání neobnovil, podala společnost NTD Television žalobu u francouzského soudu. Po odvolání společnosti Eutelsat pařížský odvolací soud rozhodl, že určí experta, který má zjistit, co za přerušením vysílání opravdu stálo.[8][9]

Satelitní vysílání na Tchaj-wanu[editovat | editovat zdroj]

29. června 2011 oznámila výkonná ředitelka partnerské stanice Televize NTD Asia Pacific, Ruey-Ian Changová obnovení smlouvy se společností Chungwa Telecom na Tchaj-wanu. Kontrakt zajišťuje, že tchajwanská pobočka bude nadále moci vysílat nezávislé zprávy do celé oblasti včetně částí pevninské Číny.[10]

Podepsání smlouvy předcházela řada událostí, které byly označena jako boj mezi tchajwanským režimem a nátlakem čínské komunistické strany na zrušení vysílání Televize NTD přes satelit ST-1 společnosti Chungwa, na kterém televize vysílala již od roku 2007.[11] Tchajwanská společnost Chungwa Telecom nejprve 11. dubna 2011 oznámila televizi New Tang Dynasty Asia Pacific, že s ní od srpna 2011 ukončí smlouvu, nakonec ji ale po jednání s televizí NTD obnovila.[12]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Soutěže televizní stanice NTD (klasický čínský tanec, malování, bojová umění, fotografování, vaření a další) [online]. NTDTV [cit. 2009-04-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-04-23. 
 2. a b Prohlášení Evropského parlamentu o obnovení vysílání televize NTDTV v Číně prostřednictvím satelitní služby Eutelsat [online]. Evropský parlament [cit. 2009-04-16]. Dostupné online. 
 3. European satellite operator Eutelsat suppresses independent Chinese-language TV station NTDTV to satisfy Beijing [online]. Reporters Without Borders [cit. 2009-04-16]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. Eutelsat would be technically capable of restoring NTDTV’s broadcasts to Asia today [online]. Reporters Without Borders [cit. 2009-04-16]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. Francie: demonstranti apelovali na akcionáře Eutelsatu [online]. Velká Epocha [cit. 2009-04-16]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
 6. Ministryně Stehlíková kritizuje odpojení NTDTV a cenzuru v Číně [online]. Velká Epocha [cit. 2009-04-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-09-27. 
 7. Více než tři sta europoslanců apeluje za NTD Archivováno 20. 1. 2009 na Wayback Machine (velkaepocha.sk)
 8. Francouzský Eutelsat bude vyšetřovat soudní expert kvůli odpojení nezávislé televize NTD [online]. Velká Epocha [cit. 2010-09-27]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
 9. Satelitní gigant před soudem v Paříži – soud rozhodne zítra [online]. Velká Epocha [cit. 2010-09-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-02-20. 
 10. NTD AP bude z Tchaj-wanu do Číny vysílat svobodné zprávy i nadále [online]. Velká Epocha [cit. 2011-12-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-07-05. 
 11. Tchajwanští poslanci podporují vysílání nezávislé televize NTD AP do Číny [online]. Velká Epocha [cit. 2011-12-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-06-25. 
 12. Nezávislému televiznímu vysílání do Číny hrozí zánik [online]. Velká Epocha [cit. 2011-12-19]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Přerušení vysílání NTD[editovat | editovat zdroj]

Speciální téma - Přerušení signálu NTDTV (velkaepocha.sk)

Vysílání NTD[editovat | editovat zdroj]

NTD vysílá pro Asii, Evropu, Austrálii, Severní a Jižní Ameriku a Kanadu.