Netřesk Wulfenův

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxNetřesk Wulfenův
alternativní popis obrázku chybí
Sempervivum wulfenii subsp. wulfenii
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád lomikamenotvaré (Saxifragales)
Čeleď tlusticovité (Crassulaceae)
Rod netřesk (Sempervivum)
Binomické jméno
Sempervivum wulfenii
Mert. a W.D.J.Koch; 1831
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Netřesk Wulfenův (Sempervivum wulfenii) je druh sukulentních rostlin z rodu netřesk v čeledi tlusticovitých. Byl pojmenován po Franzi Xaverovi z Wulfenu. Autory prvního popisu tohoto druhu byli v roce 1831 Franz Karl Mertens a Wilhelm Daniel Joseph Koch.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Sempervivum wulfenii subsp. wulfenii v atlasu alpské flóry Antona Hartingera

Jedná se převážně o horské rostliny. Netřesk Wulfenův roste ve východních Alpách ve Švýcarsku, Itálii, Rakousku a Slovinsku ve výškách 450–2700 metrů. Tento druh se vyhýbá vápenatým půdám. Atypická populace roste na extrémním východě areálu.

Poddruhy[editovat | editovat zdroj]

Rozlišují se následující poddruhy:

  • Sempervivum wulfenii subsp. juvanii (Strgar) C.Favarger & J.Parn.: Tento poddruh má chlupaté povrchy listů a roste ve Slovinsku na Donačce Góře.
  • Sempervivum wulfenii subsp. wulfenii: Tento poddruh má hladké plochy listů a kolonizuje výše uvedenou oblast s výjimkou Slovinska

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytváří přízemní růžice krátkých dužnatých listů. Jsou to rostliny víceleté, avšak po vykvetení rostlina odumře (patří tedy mezi tzv. monokarpické rostliny).

Sempervivum wulfenii roste s otevřenými rozetami o průměru 4 až 5 (zřídka až 10) centimetrů. Podlouhlé listy jsou šedavě zelené až modrozelené a na bázi často tmavě fialové. Jejich glaukomatózní list je dlouhý 20 až 40 milimetrů a široký 10 až 15 milimetrů. Okraje listů jsou ohnuty dovnitř směrem ke špičce. Okraj listu je porostlý chloupky, v horní části však bývá často holý. Pro ochranu jsou vnitřní listy rozety často sevřené dovnitř.

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]