Nerija

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nerija
נריה
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výškacca 550 m n. m.
StátIzraelIzrael Izrael
distriktJudea a Samaří
Nerija
Nerija
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel500 ([1])
Správa
Vznik1991
Zakladatelstoupenci ješivy Merkaz ha-rav
Oficiální webwww.binyamin.org.il?CategoryID=146&ArticleID=262&Page=
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nerija (hebrejsky: נֵרִיָּה, podle izraelského rabína a politika Mošeho Cvi Neriji, anglicky: Neria nebo Talmon Tzafon) je izraelská osada a vesnice typu společná osada (jišuv kehilati) na Západním břehu Jordánu v distriktu Judea a Samaří a v Oblastní radě Mate Binjamin.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Nachází se v nadmořské výšce cca 550 metrů v jižní části hornatiny Samařska, cca 8 kilometrů severovýchodně od města Modi'in Illit, cca 22 kilometrů severozápadně od historického jádra Jeruzaléma a cca 35 kilometrů jihovýchodně od centra Tel Avivu.

Osada je na dopravní síť Západního břehu Jordánu napojena pomocí lokální silnice číslo 450, která v severojižním směru propojuje jednotlivá izraelská sídla v bloku osad Guš Talmonim (například vlastní Talmon, Dolev, Nachli'el). Tento blok ale je na všech stranách obklopen palestinskými sídly, nejblíže z nich je uprchlický tábor Deir 'Ammar, necelé 3 kilometry na severozápadě, a město Al-Zaitounah na východní straně.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Nerija vznikla v květnu 1991 v den svátku izraelské nezávislosti. Formálně jako pouhá součást nedaleké osady Talmon. Bývá proto nazývána i Talmon Bet či Talmon Cafon, tedy Talmon B neboli Talmon-sever (hebrejsky:'טַלְמוֹן ב nebo טַלְמוֹן צָפוֹן). Ve skutečnosti ale jde o samostatnou komunitu, která má vlastní zastoupení v Oblastní radě Mate Binjamin. Za založením osady stála skupina deseti rodin okolo jeruzalémské ješivy Merkaz ha-rav (מרכז הרב). V současnosti ve vesnici funguje veřejná knihovna, zdravotní středisko, obchod se smíšeným zbožím, zařízení předškolní péče pro děti a nižší stupeň náboženského základního vzdělávání (Talmud Tora). Základní škola je k dispozici v sousedních osadách.[2]

Počátkem 21. století nebyla obec stejně jako celý blok sousedních osad zahrnuta do Izraelské bezpečnostní bariéry.[3] Budoucí existence osady závisí na parametrech případné mírové smlouvy mezi Izraelem a Palestinci.

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelstvo Nerija je v databázi rady Ješa popisováno jako nábožensky založené.[1] Vzhledem k tomu, že obec je formálně a z hlediska statistických výkazů považována stále za součást sousední vesnice Talmon, neexistují přesná demografická data populačního vývoje. Databáze rady Ješa zde uvádí 500 stálých obyvatel.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Communities in the Benjamin Region [online]. Yesha Communities [cit. 2009-11-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. נריה [online]. מועצה אזורית מטה בנימין [cit. 2009-11-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-05-13. (hebrejsky) 
  3. Separation Barrier Map [online]. B´Tselem [cit. 2009-11-05]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]