Nemocnice Česká Lípa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nemocnice Česká Lípa
Budova nemocnice
Budova nemocnice
Základní údaje
Právní forma akciová společnost
Datum založení 4. ledna 2006
Adresa sídla Purkyňova 1849, Česká Lípa, 470 01, Česko
Souřadnice sídla
Identifikátory
IČO 27283518
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa, a. s., je zdravotnické zařízení vlastněné Libereckým krajem, které poskytuje lůžkovou i ambulantní péči. Svou péči poskytuje nejen cca 120 000 obyvatelům Českolipska, ale částečně také – zejména ve vybraných odbornostech – celému Šluknovskému výběžku. Vzhledem k blízkosti hojně navštěvovaných rekreačních oblastí v okolí České Lípy (Máchovo jezero, Sloup v Čechách, Lužické hory) je hlavním poskytovatelem základní ambulantní a hospitalizační péče také turistům.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Veřejná nemocnice v České Lípě byla založena roku 1892 a provozována byla jako Městská nemocnice. V roce 1937 byl přistavěn infekční pavilon. Po druhé světové válce byl na nemocnici přeměněn bývalý okresní starobinec, který stával v blízkosti současné nemocnice, a do něho byla umístěna chirurgie, gynekologie a porodnice. Tento objekt sloužil do roku 1981. Výstavba současné nemocnice začala v roce 1976 a otevřena byla roku 1981.

V roce 2008 se nemocnice stala akciovou společností, jejíž nejvyšším orgánem je valná hromada. Kontrolním orgánem společnosti je dozorčí rada. Řídícím orgánem českolipské nemocnice je představenstvo, v jehož čele stojí generální ředitel. Od roku 2009 byl ředitelem Petr Chmátal, v roce 2014 se jím stal Jaroslav Kratochvíl a nyní jím je Pavel Marek.

Budovy nemocničního areálu[editovat | editovat zdroj]

Orientační plán areálu (stav v roce 2010)

Areál nemocnice tvoří celkem tři budovy: A – Nemocnice (tzv. „hlavní budova“), B – Poliklinika, C – Dětské. Součástí budovy polikliniky je také Nemocniční lékárna. V areálu nemocnice (u vjezdu) se rovněž nachází budova Centra zdraví.

Vývoj a modernizace nemocnice v čase[editovat | editovat zdroj]

  • 2013 – Nový počítačový tomograf. První část zateplování budov. Zřízení babyboxu.
  • 2014 – Nové vybavení domácího porodního bytu. Druhá etapa zateplování budov.
  • 2015 – Dvě stě nových lůžek pro pacienty. Nový komunikační systém spojení pacientů se zdravotnickým personálem. Otevření Centra zdraví. Nové přístrojové vybavení operačních sálů.
  • 2016 – Rekonstrukce výtahů v hlavní budově. Rekonstrukce Dětského oddělení. Vybavení novými transportními a polohovacími lůžky.
  • 2017 – Přestavba porodního pokoje. Vybudování nové Dětské pohotovosti. Rekonstrukce ambulance na oddělení ARO. Nová parkovací místa. Přiznání dotace z MZ ČR na vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví.
  • 2018 – Modernizace a robotizace přístrojového vybavení. Dokončení projektu obnovy lůžek – umístěno zbývajících 350 nových lůžek pro pacienty. Nová magnetická rezonance. Modernizace hemodialyzačního střediska. Stavební úpravy parkovacího prostoru a nový parkovací systém. Rekonstrukce Gynekologicko-porodnického oddělení. Rekonstrukce Novorozenecké JIP a nová dětská ambulance. Nová podoba lůžkových pokojů na Novorozeneckém oddělení.
  • 2019 – Rekonstrukce chirurgického oddělení. Modernizace Neurologické JIP. Částečná modernizace Gynekologických operačních sálů. Generální oprava ambulance neurologie. Značné investice do přístrojového vybavení.
  • 2020 – Dokončena další etapa zateplování budov. Uvedeny do provozu nové webové stránky nemocnice.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]