Neapolský sextakord

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
V C dur zvuk (přehrát)
V C moll

Neapolský sextakord je durový sextakord postavený na supertónice (tzn. na II. stupni) neapolské stupnice. Vzdálenost mezi supertónikou a tónikou této stupnice je interval malé sekundy.

V rámci frygické stupnice se jedná o doškálný akord, z čehož také vyplývá alternativní pojmenování podle německého muzikologa Heinricha Schenkera, totiž Frygická II. V hudební teorii se označuje jako "N" (N6) či "♭II", přičemž řada hudebních analytiků upřednostňuje druhé označení, které připomíná vztah tohoto akordu k supertónice.

Neapolitanischer Sextakkord zvuk Poslechnout si

Stavebně je tvořen na sobě položenou velkou tercií a čistou kvartou. Neapolský sextakord (italsky accordo di sesta napoletana) se tvoří na sníženém II. stupni neapolské stupnice, se sníženým VI. stupněm. Nachází se na prvním obratu kvintakordu. Svůj název získal podle toho, že jej používali skladatelé tzv. neapolské školy, především pak Alessandro Scarlatti.

Neapolský sextakord vyniká na IV. stupni měkké neapolské stupnice, a obsahuje interval malé tercie a malé sexty.

Například v tónině g-moll, je basový tón akordu neapolské sexty tón C, malá tercie Es a malá sexta (která tvoří interval malé sekundy s tónikou) je tón As. Rozvádí se do V. stupně (kdy tvoří složenou konsonantní kadenci), z nějž se vrací k I. stupni.

Příklady[editovat | editovat zdroj]