Nasikabatrachus sahyadrensis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Nasikabatrachus sahyadrensis

Nasikabatrachus sahyadrensis.jpg
Stupeň ohrožení podle IUCN
Ohrožený druh
ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: obojživelníci (Amphibia)
Řád: žáby (Anura)
Čeleď: Nasikabatrachidae
Bijui et Bossuyt, 2003
Rod: Nasikabatrachus
Bijui et Bossuyt, 2003
Binomické jméno
Nasikabatrachus sahyadrensis
Biju & Bossuyt, 2003
Mapa výskytu.
Mapa výskytu.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nasikabatrachus sahyadrensis je nově objevená exotická žába objevená v Západním Ghátu na jihu Indie. Byla nalezena indicko-belgickým týmem v roce 2003 a je mnohdy považována za objev století.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nasikabatrachus sahyadrensis je fialová žába s černými zády, je dlouhá 7 cm a má úzký nos. Tato žába je pravděpodobně spřízněna s pravěkými žábami, od ostatních současných žab je fylogeneticky vzdálena natolik, že byla zařazena do samostatné čeledi. Mluví se o ní jako o živoucí fosilii.

Biologie[editovat | editovat zdroj]

Žába žije po většinu roku skrytě v podzemí, na povrch vylézá pouze na dva týdny v oddobí letního monzunu za účelem páření. Skrytý životní styl je pravděpodobně příčinou faktu, že tak dlouho unikala pozornosti biologů. Na rozdíl od ostatních hrabavých žab, které se živí na povrchu, tento druh nalézá potravu pod zemí v podobě mravenců a termitů, k čemuž má uzpůsobený i jazyk a ústa.

Analýza DNA[editovat | editovat zdroj]

Podle průzkumů genů bylo zjištěno, že nejbližšími příbuznými této žáby jsou zástupci rodu Sooglosidae, které dnes najdeme na Seychellských ostrovech. Lze to vysvětlit tím, že při rozpadu Gondwany v druhohorách se od nynější Indie asi před 130 miliony lety oddělilo mimo jiné i Seychelské souostroví.

Název[editovat | editovat zdroj]

Vědecký název druhu vznikl složením slova Nasika které v Sanskrtu znamená nos, dále řeckého batrachus, což znamená žába a konečně sahyadri ukazuje na místo nálezu - je to místní název pohoří v Indii, které zde známe pod názvem Západní Ghát.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. IUCN Red List 2015.4. 30. listopadu 2015. Dostupné online.