Nasikabatrachus sahyadrensis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxNasikabatrachus sahyadrensis
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
téměř ohrožený
téměř ohrožený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaobojživelníci (Amphibia)
Řádžáby (Anura)
ČeleďNasikabatrachidae
Bijui et Bossuyt, 2003
RodNasikabatrachus
Bijui et Bossuyt, 2003
Binomické jméno
Nasikabatrachus sahyadrensis
Biju & Bossuyt, 2003
Mapa výskytu.
Mapa výskytu.
Mapa výskytu.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nasikabatrachus sahyadrensis je nově objevená exotická žába objevená v Západním Ghátu na jihu Indie. Byla nalezena indicko-belgickým týmem v roce 2003 a je mnohdy považována za objev století.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nasikabatrachus sahyadrensis je fialová žába s černými zády, je dlouhá 7 cm a má úzký nos. Tato žába je pravděpodobně spřízněna s pravěkými žábami, od ostatních současných žab je fylogeneticky vzdálena natolik, že byla zařazena do samostatné čeledi. Mluví se o ní jako o živoucí fosilii.

Biologie[editovat | editovat zdroj]

Žába žije po většinu roku skrytě v podzemí, na povrch vylézá pouze na dva týdny v období letního monzunu za účelem páření. Skrytý životní styl je pravděpodobně příčinou faktu, že tak dlouho unikala pozornosti biologů. Na rozdíl od ostatních hrabavých žab, které se živí na povrchu, tento druh nalézá potravu pod zemí v podobě mravenců a termitů, k čemuž má uzpůsobený i jazyk a ústa.

Analýza DNA[editovat | editovat zdroj]

Podle průzkumů genů bylo zjištěno, že nejbližšími příbuznými této žáby jsou zástupci rodu Sooglosidae, které dnes najdeme na Seychelských ostrovech. Lze to vysvětlit tím, že při rozpadu Gondwany v druhohorách se od nynější Indie asi před 130 miliony lety oddělilo mimo jiné i Seychelské souostroví.

Název[editovat | editovat zdroj]

Vědecký název druhu vznikl složením slova nasika které v Sanskrtu znamená nos, dále řeckého batrachus, což znamená žába; sahyadrensis ukazuje na místo nálezu, Sahjádrí, což je místní název pohoří Západní Ghát v Indii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]