Naftali Herz Imber

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Naftali Herz Imber
Herzimber.jpg
Narození 27. prosince 1856
Zoločiv
Úmrtí 8. října 1909 (ve věku 52 let)
Manhattan
Místo pohřbení Har ha-Menuchot
Povolání básník a spisovatel
Národnost Židé
Významná díla izraelská hymna
Příbuzní Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ6599862
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikizdrojů původní texty na Wikizdrojích
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Naftali Herz Imber (hebrejsky: נפתלי הרץ אימבר‎‎, jidiš: נפתלי הערץ אימבער‎‎, také známý jako Naftali Cvi Imber či Naftali Hirsch Imber, narozen 1856, zemřel 8. října 1909) byl židovský básník, spisovatel a novinář, sionista a dobrodruh, autor textu izraelské hymny Hatikva.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Złoczowě v Haliči (dnes Zoločiv, Ukrajina). V dětství trpěl nemocí, která mu do jeho sedmi let bránila v pohybu i mluvení. Po uzdravení se začal učit v chederu a udivoval okolí svým talentem. Poezii začal psát v deseti a o několik let později obdržel od císaře Františka Josefa I. ocenění za báseň ke stému výročí připojení Bukoviny k habsburské monarchii. Ve studiích pokračoval v Brodech, kde se seznámil s významnými židovskými literáty té doby a přilnul k myšlence sionismu. Později odešel do Rumunska, cestoval rovněž po Uhrách a Srbsku.

V roce 1882 odešel do Palestiny jako sekretář britského cestovatele a diplomata Laurence Oliphanta. V Jeruzalémě vydal svou první básnickou sbírku, nazvanou Jitřenka (ברקאי‎‎, Barka'i). Jedna z básní ve sbírce, Tikvatenu (Naše naděje), jejíž první verze byla napsaná už v roce 1877 v rumunském Iași, se brzy stala textem hymny sionistického hnutí a později pod názvem Hatikva hymnou státu Izrael.

V roce 1887 se vrátil do Evropy a žil v Londýně, znovu cestoval, navštívil Indii. V roce 1892 se přestěhoval do USA, kde roku 1909 zemřel v New Yorku na následky svého chronického alkoholismu. 4. března 1953 byly jeho ostatky převezeny do Jeruzaléma.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Naftali Herz Imber na anglické Wikipedii.

  1. ČEJKA, Marek. Dějiny moderního Izraele. Praha: Grada Publishing, 2011. 351 s. ISBN 978-80-247-2910-7. S. 71.