Náměstí svobody (Bratislava)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Náměstí svobody
Namestie slobody.jpg
Umístění
Poloha
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Fontána Družba

Náměstí svobody (slovensky Námestie slobody, v letech 1933–1950 a 1990–1991 se název psal podle starých pravidel pravopisu: náměstí Svobody[1][2]), je jedno z nejznámějších a největších náměstí v Bratislavě. Nachází se v městské části Staré Město a má rozměry přibližně 200×200 metrů.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Ve středověku se na místě současného náměstí nacházely vinice. Náměstí vzniklo pravděpodobně v 17. století, kdy zde byl postaven letní arcibiskupský palác, který v současnosti slouží jako Úřad vlády Slovenské republiky. Náměstí bylo později upraveno jako trávník, který byl rozdělen stromořadím. Stromořadí se nazývalo Knížecí nebo Fürstenallee a Hercegfasor. Z výrazu Fürstenallee vzniklo slovo Firšnál.

Během socialismu se náměstí jmenovalo Gottwaldovo náměstí na počest prvního československého prezidenta Klementa Gottwalda, který měl pomník se svou družinou v jednom z rohů náměstí. Ve 40. a 50. letech 20. století zde byl postaven Poštovní palác a budovy Slovenské technické univerzity, čímž se náměstí ze všech stran uzavřelo. Od roku 1980 se zde nachází největší fontána v Bratislavě, Družba[3]. Toto náměstí bylo jedním z prvních, které bylo po roce 1989 přejmenováno.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současnosti slouží k příležitostným koncertům a kulturním akcím, někdy jako místo demonstrací a stávek.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Námestie slobody (Bratislava) na slovenské Wikipedii.

  1. http://www.juls.savba.sk/ediela/psp2000/psp.pdf Pravidla slovenského pravopisu. 3., upravené a doplněné vyd. Bratislava: Věda, 2000
  2. http://www.bratislava.sk/vismo/dokumenty2.asp?id_org=700000&id= 11018761 & amp; p1 = 11050099 Náměstí Svobody
  3. Najväčšia fontána [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]