Musée Jean Moulin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Musée Jean Moulin
Vstup do muzea
Údaje o muzeu
Stát FrancieFrancie Francie
Město Paříž
Adresa 23, Allée de la 2e DB, 75015 Paris
Založeno 1994
Zaměření francouzský odboj
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Musée Jean Moulin (česky Muzeum Jeana Moulina) je muzeum v Paříži, které je věnováno francouzskému odboji za druhé světové války. Nachází se v Jardin Atlantique nad nádražím Montparnasse v 15. obvodu. Muzeum nese jméno Jeana Moulina (1899-1943), který v zastoupení Charlese de Gaulle vedl místní odboj a před koncem války zemřel po těžkém mučení.

Muzeum bylo otevřeno v roce 1994 u příležitosti 50. výročí osvobození Paříže a spolu s ním byl otevřen i sousední Mémorial Leclerc.

Muzeum vděčí za svou existenci jednak Hauteclocquově nadaci v Saint-Germain-en-Laye a dále dědictví Antoinette Sasse, Moulinově přítelkyni, která rozhodla, aby bylo založeno muzeum Jeana Moulina.

Muzeum dokumentuje historii druhé světové války a roli Forces françaises libres ve Francii na straně spojenců (zejména v severní Africe) a boje proti zemím osy.

Mezi exponáty jsou podzemní noviny, propagandistické plakáty vichistického režimu, uniformy maršála z Afriky a Indočíny, medaile, velkoformátové fotografie a videa s rozhovory pamětníků.

Rozsáhlý archiv obsahuje asi 16 000 dokumentů a 15 000 fotografií týkající se bojů francouzské armády po porážce Francie od června 1940 do srpna 1944.

Souvisejí články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]