Munzee

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Munzee [manzí] je jedna z outdoorových her na hledání "pokladů". Dá se přirovnat ke geocachingu, jen místo krabiček hledáte pomocí GPS technologie známky s QR kódem.

V roce 2011, 1. července byla hra spuštěna v Kalifornii. Název hry je odvozen od německého slova pro minci – Münze. Původně totiž měly QR kódy mít kulatý tvar pokerových žetonů či mincí. Aby se v angličtině název lépe vyslovoval, přidali autoři na konci další „e“.

Hráči munzee (stejně jako hráči geocachingu) vytvářejí pro ostatní známky, které umístí na veřejně dostupné místo a souřadnice zveřejní v celosvětové databázi na www.munzee.com.

Pro nález a zapsání nálezu musíte mít chytrý telefon s fotoaparátem a GPS a nainstalovanou aplikaci munzee (ke stažení zdarma). Zápis nálezu totiž provádíte pomocí nasnímání QR kódu na nalezené „známce“, aplikace se připojí k databázi a ověří GPS souřadnice. Poté provede zápis. Za nalezení munzee získáte body, stejně jako za založení munzee pro ostatní a také obdržíte body za to, že někdo vaši munzee nalezne. S rostoucím počtem bodů se posouvá váš level ve hře. Hráči také samostatně nebo v týmech soutěží o co nejvyšší umístění v žebříčku.

Datový tarif výhodou, ale dá se hrát i bez něj (klidně z nuly na level 101).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]