Muhammad Alí Džafarí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Muhammad Alí Džafarí
Major general Mohammad Ali Jafari.jpg
Narození 11. listopadu 1957 (63 let)
Jazd
Alma mater Teheránská univerzita
Nábož. vyznání Isná ašaríja
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Generálmajor Muhammad Alí Džafarí (persky محمدعلی جعفری, nazývaný též Azíz Džafarí nebo Alí Džafarí; * 1957 Jazd, Írán) je velitelem Íránských revolučních gard. Oficiálně ho do funkce uvedl duchovní vůdce ájatolláh Alí Chameneí 1. září 2007 a Džafarí tak nahradil Jahju Rahíma Safávího, který gardám velel deset let.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Džafarí nastoupil v roce 1977 na Teheránskou univerzitu, kde začal studovat architekturu. Během islámské revoluce se připojil k islamistům ve studentském hnutí a aktivně se zúčastnil demonstrací proti režimu šáha Muhammada Rezy Pahlavího. Byl několikrát zatčen, vyslýchán příslušníky tajné policie SAVAK a mučen.

Po vítězství revoluce, kdy byl novým režimem propuštěn, se připojil ke skupince fundamentalistů, která 444 dní zadržovala část personálu amerického velvyslanectví v Teheránu. V září 1980, na počátku války s Irákem, se přihlásil jako dobrovolník na frontu a působil pak v milicích Basídž, odkud přešel v roce 1981 do Íránských revolučních gard. Zde udělal díky svému vojenskému talentu a osobní statečnosti rychlou kariéru.

Po skončení íránsko-irácké války dokončil Džafarí nejprve studium architektury, které musel na dlouhé roky přerušit, své funkce v gardách však vykonával i během působení na univerzitě. V roce 2005 založil „strategické centrum“ pozemních jednotek gardistů, jimž od počátku devadesátých let i velel (centrum se nazývá Saralláh). Muhammad Alí Džafarí je považován za zastánce tvrdé linie uvnitř revolučních gard.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]