Mount Fairweather

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fairweather Mountain
Tsalxhaan
Pohled na Mount Fairweather od Glacier Bay (září 2004)
Pohled na Fairweather od Glacier Bay
(září 2004)

Vrchol 4671 m n. m.
Poznámka nejvyšší hora Britské Kolumbie
Poloha
Světadíl Severní Amerika
Státy USAUSA USA, KanadaKanada Kanada
Pohoří Fairweather Range
Souřadnice
Mount Fairweather
Mount Fairweather
Prvovýstup 1931
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mount Fairweather (v Kanadě oficiálně označována jako Fairweather Mountain) je se 4671 metry nad mořem jednou z nejvyšších hor světa, ležících při pobřeží moře. Hora leží 20 km od Tichého oceánu na hranicích Aljašky a Britské Kolumbie. Z větší části leží Fairweather v Národním parku Glacier Bay v USA, ale vrchol leží na území Kanady. Hora Fairweather je označována jako Boundary Peak 164 nebo jako US/Canada Boundary Point #164.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hora byla pojmenována 3. května 1778 kapitánem Jamesem Cookem, patrně byla pojmenována podle dobrých povětrnostních podmínek, které zde Cookovu expedici zastihly.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Fairweather leží nad Glacier Bay ve Fairweather Range v pohoří svatého Eliáše. Podobně jako další velké hory v pohoří svatého Eliáše tvoří Fairweather výraznou krajinnou dominantu danou značným převýšením od hladiny Glacier Bay.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Díky špatným povětrnostním podmínkám je vrchol hory obvykle zahalen oblaky. Navzdory svému jménu panují na hoře Fairweather drsné povětrnostní podmínky. Roční úhrn srážek (většinou sněhových) převyšuje 2500 mm, zatímco teploty klesají k −46 °C.

Mytologie[editovat | editovat zdroj]

V jazyce tlingit je hora známa jako Tsalxhaan. Vypráví se, že hory Tsalxhaan a Yaas'éit'aa Shaa (Mount Saint Elias) kdysi stály bok po boku, ale pohádaly se a rozešly se. Hory v jejich okolí jsou nazývány Tsalxhaan Yatx'iděti Tsalxaanu.

Horolezectví[editovat | editovat zdroj]

Na Fairweather prvně vystoupili v roce 1931 Allen Carpé a Terris Moore.

  • 8. června 1931 – Allen Carpe a Terris Moore vystoupili na vrchol přes Southeast Ridge
  • 26. června 1958 – Paddy Sherman a 7 dalších Kanaďanů vystoupilo na vrchol přes SE Ridge.[1]
  • 12. června 1968 – Loren Adkins, Walter Gove, Paul Myhre, John Neal a Kent Stokes vystoupili na vrchol přes West Ridge.[2]
  • 10. června 1973 – Peter Metcalf, Henry Florschutz, Toby O'Brien a Lincoln Stoller vystoupili na vrchol přes Southwest Ridge.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mount Fairweather na anglické Wikipedii.

  1. Metcalf, Peter (1974).  "The Southwest Ridge of Fairweather". American Alpine Journal 1974 19 (48): 19. New York, NY, USA:American Alpine Club. 
  2. Gove, Walter; Loren Adkins (1969).  "The West Ridge of Mount Fairweather". American Alpine Journal 1969 16 (43): 390. Philadelphia, PA, USA:American Alpine Club. 
  3. Metcalf, Peter (1974).  "The Southwest Ridge of Fairweather". American Alpine Journal 1974 19 (48): 19–22. New York, NY, USA:American Alpine Club.