Přeskočit na obsah

Motagua

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Río Motagua
Řeka Motagua v období sucha
Řeka Motagua v období sucha
Základní informace
Délka toku486 km
Plocha povodí16 100[1] km²
Průměrný průtok208,7 [2] m³/s
SvětadílStřední Amerika
Pramen
Ústí
Protéká
GuatemalaGuatemala Guatemala
HondurasHonduras Honduras
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Karibské moře, Povodí Motaguy (Guatemala 90,85%, Honduras 9,11%)[1]
tok řeky na mapě
tok řeky na mapě
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Motagua (španělsky Río Motagua) je jednou z nejvýznamnějších řek ve Střední Americe. Téměř celý její tok protéká Guatemalou, jen posledních pár kilometrů tvoří její vedlejší rameno státní hranici mezi Guatemalou a Hondurasem. Z celkové rozlohy povodí vzniklé sečtením povodí samotné řeky a jejího přítoku Río Grande de Zacapa leží 15 132 km² v Guatemale[2] (cca 90%), zbývajících 10% [1] plochy povodí leží v Hondurasu. Motagua je kvůli silnému znečištění považována za „nejšpinavější řeku světa”.[3]

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Řeka pramení v horách v guatemalském departementu El Quiché u města Chichicastenango, severně od jezera Atitlán. Protéká Guatemalou směrem od západu k východu.

Znečištění[editovat | editovat zdroj]

Řeka je velice silně znečištěna nečištěnou odpadní vodou, průmyslovým odpadem, tunami odpadků a černou vodou z Guatemala City. Motagua je považována za „nejvíce špinavou řeku světa”, která má 2% podíl na celkovém objemu odpadu ve světových oceánech. Nezisková organizace The Ocean Cleanup si řeku vybrala jako testovací místo pro svůj experimentální záchytný plot na odpadky, kterým se z řeky snaží filtrovat pevný znečišťující materiál.[3]

Využití[editovat | editovat zdroj]

Podél středního a dolního toku vede údolím řeky jediná funkční železniční trať v Guatemale, která spojuje hlavní město Ciudad de Guatemala a přístavní město Puerto Barrios [4]. Železnice slouží především pro transport zemědělských produktů (banány, káva) z vnitrozemí na pobřeží, kde je překládáno do lodí a exportováno do zahraničí. Poblíž řeky bylo vystavěno mayské město Quiriguá, které je dnes zapsáno do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Mezinárodní povodí řek v Severní Americe, Motaqua (údaje se liší od informací Guatemalského hydrologického ústavu)
  2. a b Národní ústav pro seismologii, vulkanologii, meteologii a hydrologii - hydrologická měřící stanice ve městě Morales (15°28′21″ s. š., 88°49′51″ z. d.)
  3. a b SLAT, Boyan. The Ocean Cleanup Trials New Interceptor in World’s Most Polluting River [online]. theoceancleanup.com, 2022-07-01 [cit. 2023-01-25]. Dostupné online. 
  4. Mapa guatemalských železnic. www.rrdc.com [online]. [cit. 2008-09-13]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2006-10-16. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]