Most přes řeku Lenu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Most přes řeku Lenu
Ленский мост
Základní údaje
Stát RuskoRusko Rusko
Kraj Sacha
Řeka Lena
Náklady na výstavbu 60–100 miliard RUB[1]
Parametry
Délka 3 100 m
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Most přes řeku Lenu (Ленский мост)[2] je plánovaný silniční a železniční most přes řeku Lenu v Jakutsku. Má propojit federální dálnice Viljuj s dálnicemi Lena a Kolyma. Spojí nejkratší cestou Východní Sibiř s přístavy v Ochotském moři dopravním koridorem od Irkutska po Magadan. Rusko tak získá přístup k Ochotskému moři a na pobřeží východních moří nejen podél jižní hranice, Transsibiřskou magistrálou a Bajkalsko-amurskou magistrálou do Vladivostoku a Chabarovsku, ale mnohem severněji.[2]

Hlavními překážkami při stavbě mostu jsou vysoké náklady (odhady se různí od 60 miliard do 100 miliard rublů[1]) a složitost výstavby. Konečné rozhodnutí ruské vlády o stavbě mostu dosud nebylo učiněno, ale myšlenku již podpořil Vladimir Putin[3] a podle některých předběžných odhadů je plánováno most postavit do roku 2024.

Historie projektu[editovat | editovat zdroj]

Plán spojit břehy Leny v blízkosti hlavního města Jakutska se datuje k počátku 80. let, kdy byla budována Bajkalsko-amurská železnice. Od roku 1986 byly zvažovány tři možnosti umístění mostu, posléze bylo zvoleno místo ve vzdálenosti 38 km proti proudu Leny nad Jakutskem, poblíž sídla městského typu Nižnij Besťach. Tato varianta byla zdůvodněna blízkostí Amursko-jakutské magistrály, která spojuje s Nižnij Besťach s Berkakitem.

V červenci 2013 Federální dálniční agentura vyhlásila otevřené výběrové řízení na právo uzavřít koncesní smlouvu na výstavbu a provozování dálničního mostu přes řeku Lenu v Jakutsku. Realizace projektu by umožnila zavedení nepřetržité dodávky zboží na Dálný východ. Soutěž, oficiálně vyhlášená 19. července, předpokládá výstavbu silničního mostu a přístupů k němu o celkové délce více než 21 tisíc metrů. Podle odborníků by cena stavby nepřekročila 40 miliard rublů. V březnu 2014 bylo zadání přezkoumáno.

Vítězem soutěže se v březnu stalo konsorcium Transportnyje koncessii (Sacha), která vytvořily banka VTB, OAO «USK», «Most», OAO «Bamstrojmechanizacija», OAO Institut «Strojprojekt».

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ленский мост na ruské Wikipedii.

  1. a b Дорожные эксперты к 1 ноября подготовят заключение по проекту моста через Лену в Якутии [online]. Интерфакс, 2019-10-24 [cit. 2019-11-21]. Dostupné online. (rusky) 
  2. a b Проект строительства моста через Лену рассмотрен на Научно-техническом совете Росавтодора [online]. Официальный информационный портал Республики Саха (Якутия):, 2018-12-19 [cit. 2019-11-20]. Dostupné online. (rusky) 
  3. Путин поддержал строительство моста в Якутске через реку Лену. Проект обойдется в 83 миллиарда рублей. meduza.io [online]. meduza.io, 2019-11-18 [cit. 2019-11-21]. Dostupné online. (rusky)