Přeskočit na obsah

Most Malvía

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Most Malvía
Základní údaje
KontinentAsie
StátIndieIndie Indie
KrajUttarpradéš
Komunikaceželezniční trať Mugalsaráj–Kánpur
Dopravaželezniční a silniční
PřesGanga
Souřadnice
Mapa
Map
Další data
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Most Malvía (anglicky Malviya Bridge) je most smíšeného užití (silniční a železniční), který se nachází v indickém městě Varánásí. Vede severo-jižním směrem, překonává řeku Gangu. V téměř milionovém městě je jedním ze tří, který vede přes jednu z největších řek světa.

Most má 7 polí o délce 106 m a 9 polí o délce 33 metrů. Železniční trať, která po mostě vede, spojuje město Varánásí s městy Mugalsaráj a významným železničním uzlem Patna, směrem na východ země.

Historie[editovat | editovat zdroj]

O vzniku jednoho ve své době největších mostů v zemi bylo rozhodnuto v roce 1879 a stavební práce byly zahájeny v roce 1881. Ocelový příhradový dvoupatrový most prošel zátěžovou zkouškou v září 1887 a pro veřejnost byl zprovozněn v prosinci téhož roku. Na spodním patře se nachází železniční trať a na horním vozovka pro motorová vozidla. Po svém dokončení nesl název The Dufferin Bridge podle tehdejšího místokrále Lorda Dufferina. Byl prvním mostem v Indii, který postavila společnost Oudh and Rohilkhand Railway Company (O&R Railway).[1] Stavbyvedoucím byl Frederick Thomas Granville Walton. Již slavnostní otevření mostu muselo být odloženo vzhledem k extrémně vysoké hladině řeky Gangy a možným záplavám.

V roce 1948, nedlouho po vyhlášení nezávislosti Indie, byl most přejmenován. Jeho nový název Most Malvía odkazoval na indického vzdělance a účastníka boje za nezávislost, Madan Mohana Malvíju, který se zasadil o vznik univerzity ve Varánásí. Místní obyvatelstvo také používá název Ráždghátský most (anglicky Rajghat Bridge) podle obce, která se na druhé straně řeky Gangy nachází.

V roce 2016 bylo na mostě ušlapáno 20 lidí.

V druhé dekádě 21. století původní mostní konstrukce sloužila nepřetržitě již více než 120 let. V roce 2002 byl zakázán vjezd těžkých silničních vozidel na horní část mostu, v letech 20072009 byla vozovka opravena.[2] V roce 2017 potvrdil průzkum katastrofální stav stavby, které hrozí zřícení.[3] Místní úřady zamýšlejí původní konstrukci mostu strhnout a nahradit ji novější.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Most se objevuje v příběhu Rudyarda Kiplinga s názvem Stavitelé mostu z roku 1929. Je tam označován názvem Kashi Bridge, podle neformálního názvu města Varanásí (Kaashi, neboli město světel). V příběhu je most rovněž ohrožen povodněmi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Malviya Bridge na anglické Wikipedii.

  1. BRONKHORST, Johannes. India’s Railway History. Leiden: Handbook of Oriental Studies, 2012. ISBN 978-90-04-23003-3. S. 189. (angličtina) 
  2. AUG 11, TNN / Updated:; 2016; IST, 07:38. Malaviya bridge 'fit', claims railways | Varanasi News - Times of India. The Times of India [online]. [cit. 2020-11-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. VED, Nimesh. Bridge over the River Ganga. The Hindu. 2018-10-06. Dostupné online [cit. 2020-11-28]. ISSN 0971-751X. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]