Přeskočit na obsah

Morden (stanice metra v Londýně)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Morden
Morden
Morden
StátSpojené království
MěstoLondýn
Vznik13. září 1926
LinkyNorthern Line
Externí odkazy
Souřadnice sídla
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Morden je stanice metra v Londýně, otevřená 13. září 1926.[1] Nachází se v londýnském obvodu Merton. Jedná se o nejjižněji položenou stanici celé sítě metra. U stanice je také depo linky Northern Line, pro kterou je Morden konečnou stanicí.

Rok Počet cestujících
2011 7,20 mil
2012 7,28 mil
2013 7,70 mil
2014 8,62 mil

Historie[editovat | editovat zdroj]

V období po první světové válce se začalo znovu uvažovat o předválečných plánech na rozšíření sítě metra, které bylo kvůli konfliktu nutné odložit. Jedním z těchto plánů byla Wimbledon and Sutton Railway (W&SR), plánovaná železniční linka z Wimbledonu do Suttonu. Jelikož čerpání financí, které poskytla vláda jako součást poválečného balíčku, bylo časově omezené, bylo už v listopadu roku 1922 navrhnuta stavba této tratě zároveň s prodloužením City and South London Railway (C&SLR) jižně z Clapham Common. Tyto dvě linky by se podle plánů spojily jižně od dnešní stanice Morden. Stanice na W&SR by se jmenovala South Morden a stanice na C&SLR North Morden. Součástí plánů bylo také vybudování depa, které by využívaly vlaky obou linek.

Plány se setkaly s odporem u Southern Railway, která v důsledku stavby očekávala pokles počtu pasažérů. V červenci roku 1923 byl ujednán kompromis. Prodloužení C&SLR bylo povoleno a výstavba začala. Stanice Morden byla otevřena 13. září 1926.

Krátce po jejím otevření se ze stanice stal významný uzel autobusové dopravy. Autobusové linky spojily Morden s předměstími jižního Londýna a Surrey. Díky výstavbě metra také došlo k rozvoji okolí. Populace původně venkovských oblastí, kudy nová linka procházela se mezi lety 1921 a 1931 téměř zdesetinásobila.

Zpráva z roku 1946 označila větev Northern Line končící stanicí Morden za nejvytíženější úsek londýnského metra. Aby se tomuto úseku ulevilo, bylo navržena stavba druhého páru tunelů, který by vedl mezi stanicemi Kennington a Tooting Broadway. Také se uvažovalo o prodloužení linky dále na jih. Tyto plány nebyly nikdy realizovány.[2]

Budova stanice[editovat | editovat zdroj]

Vstup do stanice

Stanice byla stavěna ve venkovské oblasti na zelené louce, tudíž na ni bylo dost místa. Morden, stejně jako ostatní stanice na novém úseku C&SLR, navrhl architekt Charles Holden. Byl to jeho první významnější projekt pro londýnské metro. Staniční budova byla postavena z portlandského vápence. Po obou stranách se nacházejí obchody. Nad hlavním vchodem je vyobrazen znak londýnského metra. Vestibul stanice má půdorys osmiúhelníku a stejný tvar má i střešní okno, které umožňuje světlu vstoupit do budovy. Ve vestibulu se původně nacházely dvě dřevěné pokladny, kde se prodávaly a kontrolovaly jízdenky, ale časem byly nahrazeny automatickými turnikety.

Hlavní stavba stanice s obchody po obou stranách byla navržena s tím, že bude později rozšířena do výšky. To se stalo okolo roku 1960, kdy byla na střeše stanice postavena tři patra kanceláří.[3]

Na rozdíl od ostatních stanic, které byly postaveny jako součást prodloužení linky, nejsou zde nástupiště v tunelech, ale v zářezu. Dále na sever pak koleje pokračují do tunelu, který je s délkou 27,6 km nejdelším tunelem londýnského metra.[4] Stanicí procházejí tři koleje a má tři nástupiště, z nichž dvě jsou ostrovní a jedno boční. Nástupiště jsou přístupná po schodišti z vestibulu a jsou označená čísly 1 až 5 od východu k západu (ostrovní nástupiště mají pro obě strany čísla zvlášť).

V roce 2007 došlo k rekonstrukci, jejíž součástí byla instalace výtahů a přestavba schodišť mezi nástupišti. Stanice je díky výtahům bezbariérová.

Spojení[editovat | editovat zdroj]

Stanice se nachází na Northern Line, jejíž je jižní konečnou stanicí. Nachází se v tarifní zóně 4. Předcházející stanicí je South Wimbledon. Stanici obsluhují autobusové linky 80, 93, 118, 154, 157, 163, 164, 201, 293, 413, 470, K5 a také noční linky N133 a N155.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Morden tube station na anglické Wikipedii.

  1. Morden tube station [online]. academickids.com [cit. 2023-11-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. INGLIS, Charles. Report to the Minister of War Transport. [s.l.]: Ministry of War Transport, 1946. Dostupné online. S. 16. (anglicky) 
  3. Modern Station Planning Brief [online]. merton.gov.uk, 2013-03. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-11-02. (anglicky) 
  4. Tube trivia and facts [online]. Transport for London [cit. 2023-11-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Buses from Morden [online]. Transport for London, 2015-09-12 [cit. 2023-11-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2022-10-17. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]