Mokřiny (Aš)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pohled na část Mokřin s katolickým kostelem (2008)
Evangelický kostel a památník obětem 1. světové války (2008)

Mokřiny (německy: Nassengrub) jsou od 1. ledna 1975 místní částí města Aše, se kterou tvoří, narozdíl od ostatních ašských částí, jednotný městský celek. Po Aši jsou nejlidnatější částí města, s přibližně 550 obyvateli.

Historie

Mokřiny byly založeny Zedwitzi někdy před rokem 1413, kdy jsou poprvé zmíněny v historických dokumentech. V roce 1874 se odtrhly od Vernéřova, a staly se samostatnou obcí. V této době zde žilo okolo 400 lidí. Rozvoj textilního průmyslu v Aši způsobil v druhé polovině 19. století nárůst obyvatel ve všech okolních obcích, včetně Mokřin, kde v roce 1930 žilo ve 174 domech již 1726 obyvatel. Po 2. světové válce se počet obyvatel razantně snížil, a dnes zde žije kolem 550 obyvatel.

Památky

  • Evangelický kostel, postavený v roce 1913 podle návrhu německého architekta Otty Bartninga, patří mezi historicky nejcennější památky Mokřin. Kostel byl vysvěcen v roce 1914. Po 2. světové válce byl kostel užíván pravoslavnou církví jako kostel svatého Cyrila a Metoděje. V roce 1994 byl kostel vrácen evangelické církvi, v jejímž užívání je dodnes. Nutno dodat, že stavby architekta Bartninga jsou v Německu považovány za národní památky, a podle toho také chráněny. Evangelický kostel v Mokřinách byl první stavbou tohoto architekta. Kostel je využíván i evangelíky z Aše, protože město svůj evangelický kostel ztratilo po požáru v roce 1960.
  • Kostel sv. Karla Boromejského, je druhým, katolickým kostelem v Mokřinách, který byl postaven v roce 1912. V témže roce byl také vyvsvěcen. Katolíci v té době měli v Mokřinách mírnější převahu. Dnes je kostel nepřístupný, protože je dlouhodobě v rekonstrukci.
  • Památník obětem 1. světové války, který se nachází před vchodem do evangelického kostela, byl postaven v roce 1924.

Šablona:Město Aš Šablona:Geo cz