Modřenec hroznatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox modřenec hroznatý

alternativní popis obrázku chybí
modřenec hroznatý (Muscari neglectum)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida )
Řád: chřestotvaré (Asparagales)
Čeleď: hyacintovité (Hyacinthaceae)
Rod: modřenec (Muscari)
Binomické jméno
Muscari neglectum
Ten.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Modřenec hroznatý (Muscari neglectum Ten.) je druh jednoděložné rostliny z čeledi hyacintovité (Hyacinthaceae). Některé starší taxonomické systémy ho řadily do čeledi liliovité v širším pojetí (Liliaceae s.l.).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o asi 5–30 cm vysokou vytrvalou rostlinu s podzemní vejčitou cibulí, která je obalena rezavohnědou slupkou, někdy jsou přítomny dceřiné cibulky či výběžky. Listy jsou jen v přízemní růžici, přisedlé, nejčastěji 5-6 z jedné cibule, většinou delší než stvol. Čepele jsou čárkovité, polooblé, svrchu žlábkovité, asi 3–7 mm široké. Květy jsou v květenstvích, kterým je vrcholový hrozen, který obsahuje asi 20-40 květů, za květu je víceméně hustý, za plodu se prodlužuje. Okvětí se skládá z 6 okvětních lístků, které jsou skoro po celé délce srostlé v baňkovitou okvětní trubku, jen nahoře jsou krátké ven vyhnuté cípy bílé barvy. Okvětní trubka je většinou modrá až černofialová, vejčité válcovitá, asi 2x delší než široká. Květy jsou vonné. Tyčinek je 6, nitky srostlé s okvětní trubkou. Gyneceum je srostlé ze 3 plodolistů, plodem je tobolka[1][2].

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Modřenec hroznatý roste hlavně v jižní a jihovýchodní Evropě a jižní části střední Evropy, v severní Africe a v jihozápadní Asii, od Turecka na východ po Pákistán. Pěstovaný a zplanělý však může být i jinde, včetně Severní Ameriky[3],[4],[5].

Rozšíření v ČR[editovat | editovat zdroj]

V ČR roste v teplých oblastech od nížin po pahorkatiny, hlavně na různých suchých stráních, na mezích, ve vinicích a v akátinách. Původní je jen na jižní Moravě, v teplých oblastech Čech je místy zplaněný. Kvete na jaře, nejčastěji v dubnu a je to silně ohrožená rostlina flóry ČR, kategorie C2[1].

Uschlé květenství modřence.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Hrouda L. (2002): Hyacinthaceae Batsch, in: Kubát K. et al. (eds.): Klíč ke květeně České republiky, Academia, Praha, p.: 746-752
  2. Dostál J. (1989): Nová Květena ČSSR, vol. 2, Academia, Praha
  3. http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=5&taxon_id=242101785
  4. http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=1&taxon_id=242101785
  5. http://rbg-web2.rbge.org.uk/cgi-bin/nph-readbtree.pl/feout?FAMILY_XREF=&GENUS_XREF=Muscari&SPECIES_XREF=neglectum&TAXON_NAME_XREF=&RANK=

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]