Moše Marzuk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dr. Moše Marzuk
Narození20. prosince 1926
Káhira
Úmrtí31. ledna 1955 (ve věku 28 let)
Káhira
Příčina úmrtíoběšení
Místo pohřbeníHerzlova hora
Povolánílékař, špión a voják
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Moše Marzuk (hebrejsky: משה מרזוק, arabsky: موسى ليتو مرزوق, nar. 20. prosince 192631. ledna 1955) byl egyptský karaim (karaita, karaitský žid), který byl v Egyptě označen za teroristu, odsouzen a popraven za špionáž ve prospěch Izraele.[1]

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Marzuk se narodil v Káhiře v karaitské rodině. Jeho rodina se do Egypta přistěhovala začátkem 20. století z Tunisu. Marzuk pracoval jako chirurg v židovské nemocnici v Káhiře. Začátkem 50. let byl naverbován společně s dalšími egyptskými židy Mosadem pro špionážní úkoly ve prospěch Izraele.

V roce 1954 uskutečnila tato skupina sérii bombových útoků proti britským a americkým cílům v Egyptě (dvě malé, neškodné zápalné pumy byly uloženy ve dvou amerických kulturních centrech, další měly být umístěny v káhirských a alexandrijských kinech a na alexandrijském seřaďovacím nádraží ) jako součást Operace Suzannah. Celá skupina byla chycena poté, co jedna z bomb předčasně vybouchla v kapse jednoho ze členů skupiny. Její příslušníci byli mučeni a posléze usvědčeni ze špionáže. Moše Marzuk vzal před soudem veškerou zodpovědnost na sebe. Káhirským tribunálem byl (společně se Šmuelem Azzárem) odsouzen k trestu smrti oběšením. 31. ledna 1955 byl rozsudek v káhirském vězení vykonán.

V Izraeli je Moše Marzuk zobrazován jako hrdina a mučedník, ačkoliv izraelská vláda nikdy nepřiznala, že zemřel ve službě pro Izrael.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Moshe Marzuk na anglické Wikipedii.

  1. ČEJKA, Marek. Dějiny moderního Izraele. Praha: Grada Publishing, 2011. 351 s. ISBN 978-80-247-2910-7. S. 79. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BLACK, Ian; MORRIS, Benny. Mossad - izraelské tajné války. Praha: Jota, 2006. 632 s. ISBN 80-7217-392-8.