Mistrovství Evropy v ledním hokeji 1921

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
6. Mistrovství Evropy
Podrobnosti turnaje
PořadatelŠvédsko Švédsko
MěstoStockholm
Datum konání21. 2. 1921
Konečné pořadí
VítězŠvédsko Švédsko
2. místoČeskoslovensko Československo

1914
1922 >

6. Mistrovství Evropy v ledním hokeji se konalo 21. února ve Stockholmu ve Švédsku. Do historie vešlo jako nejkratší, protože se ho zúčastnila pouze dvě mužstva. První mezinárodní titul zde získali hokejisté Švédska.

Průběh[editovat | editovat zdroj]

Na kongresu LIHG, který se konal během hokejového turnaje na OH v Antverpách, bylo československým zástupcům nabídnuto pořadatelství ME 1921. Důvodem bylo, že československý hokejový svaz byl přímým nástupcem Českého svazu hokejového v LIHG (členství Čech v LIHG nikdy nezaniklo, bylo jen převedeno na Československo), který byl posledním mistrem Evropy a měl být pořadatelem ME 1915.[1] Česká strana ale pořadatelství odmítla z obavy ze špatného počasí a nabídla pořadatelství Švédsku. Švédská strana tuto nabídku přijala. Účast na turnaj přislíbily všechny země, které se zúčastnily OH v Antverpách (Kanada, USA, Švýcarsko, Francie, Belgie a Československo). Turnaj měl být druhým mistrovstvím světa, ale zámořské i evropské týmy postupně odmítly vážit dlouhou cestu na sever Evropy. Českoslovenští hokejisté se však jako obhájci titulu mistra Evropy (navazovali přirozeně na české účasti na předválečných mistrovstvích) přijet rozhodli. Domácí byli za tuto skutečnost vděčni a soupeři dovolili v dějišti odehrát dvě přípravná střetnutí proti tamním klubům.[2]

Jediné utkání mistrovství se hrálo na stadiónu, který sloužil při Letních olympijských hrách v roce 1912 za umělého osvětlení. Než si českoslovenští hráči na tuto novinku zvykli, rychle prohrávali. Přes zlepšení ve druhé části střetnutí již náskok soupeře nedokázali dohnat. Domácí publikum pak oslavovalo zdařilou odvetu za utkání o bronzové medaileolympiády, která se konala o rok dříve.

  • Konečný výsledek zápasu je sporný. Švédská hokejová federace uznává výsledek 7:4.
  • Národní listy ve svém článku z 18. 2. 1922 (Češi dobývají mistrovství Evropy po třetí, a tím definitivně poháru) k tomuto utkání uvádějí, že zápas podle výroku Kanadského (ve skutečnosti Amerického) rozhodčího skončil 6:4.

Výsledek a pořadí[editovat | editovat zdroj]

1. Švédsko Švédsko
2. Československo Československo

Švédsko ŠvédskoČeskoslovensko Československo 6:4 (4:1, 2:3)

21. února 1921 (19:55) – Stockholm (Olympiastadion)
Branky a nahrávky Švédska: 1:0 5. Einar Lundell, 2:0 8. Erik Burman (Einar Svensson), 3:0 10. Burman (Georg Johansson-Brandius), 4:0 15. Georg Johansson-Brandius (Einar Lindqvist), 5:1 23. Georg Johansson-Brandius (Erik Burman), 24. Erik Burman (Einar Svensson) (tento gól Česká strana neuznává), 6:4 35. Erik Burman (Georg Johansson-Brandius).
Branky Československa: 4:1 19. Karel Pešek-Káďa, 5:2 27. Josef Šroubek, 5:3 33. Valentin Loos, 5:4 34. Jaroslav Jirkovský.
Rozhodčí: Raoul Le Mat (USA)
Vyloučení: (2pol) Lindqvist na 2 min, (2pol) Lundell na 2 min – (1pol) Palouš na 2 min.
Diváků: 6 000

Švédsko: Sven Säfwenberg – Einar Lindqvist, Einar Lundell – Georg Johansson-Brandius, Erik Burman, Einar Svensson – Wilhelm Arwe

ČSR: Karel Wälzer – Jan Palouš, Otakar Vindyš – Jaroslav Jirkovský, Josef Šroubek, Karel Pešek-Káďa – Valentin Loos.

Soupisky[editovat | editovat zdroj]

1. Švédsko Švédsko
Brankáři: Sven Säfwenberg.
Obránci: Einar Lundell, Einar Lindqvist, (Erik Abrahamsson nenastoupil).
Útočníci: Wilhelm Arwe, Erik Burman, Georg Johansson-Brandius,Einar Svensson, (Gunnar Galin a Louis Woodzack nenastoupili).

2. Československo Československo
Brankáři: Karel Wälzer, (Jaroslav Hamáček nenastoupil).
Obránci: Jan Palouš, Otakar Vindyš, (nenastoupil Karel Hartmann).
Útočníci: Josef Šroubek, Karel Pešek,Jaroslav Jirkovský, Valentin Loos, (Jan Fleischmann, Karel Kotrba a Trachta nenastoupili).
Vedoucí výpravy: předseda svazu J. Říha.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. GUT, Karel. Světový hokej. Praha: Olympia, 1990. S. 66. 
  2. GUT, Karel. Světový hokej. Praha: Olympia, 1990. S. 76. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Národní listy – 25. února 1921 a 18. února 1922.
  • Světový hokej – Karel Gut, Gustav Vlk, Olympia 1990
  • Zlatá kniha ledního hokeje – Gustav Vlk, Karel Gut, Olympia 1978
  • Kronika českého hokeje – Miloslav Jenšík, Olympia 2001
  • 100 let českého hokeje – Karel Gut, Jaroslav Prchal, AS press 2008

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]