Minkovice (Šimonovice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Minkovice
Minkovická kaplička uprostřed novostaveb rodinných domků
Minkovická kaplička uprostřed novostaveb rodinných domků
Lokalita
Charaktervesnice
ObecŠimonovice
OkresLiberec
KrajLiberecký kraj
Historická zeměČechy
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel689 (2011)[1]
Katastrální územíMinkovice (3,2 km²)
PSČ463 12
Počet domů187 (2011)[1]
Minkovice
Minkovice
Další údaje
Kód části obce162507
Kód k. ú.762504
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Minkovice (něm. Münkendorf) jsou osadou obce Šimonovice, nachází se v údolí Doubského potoka nedaleko města Liberce v nadmořské výšce zhruba 425 m n. m. Nejbližšími vesnicemi jsou již zmíněné Šimonovice, dále pak Doubí, Pilínkov (místní části Liberce) a Dlouhý Most.

Historie a současnost[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o Minkovicích pochází z roku 1544, kdy je v libereckých městských knihách uvedena jako Minkendorf. Název osady tedy znamená „Minkova ves“, a jelikož je jméno Mink slovanského původu, lze se domnívat, že Minkovice vznikly v důsledku české vnitřní kolonizace pohraničních oblastí. Osídlení zde však patrně existovalo mnohem dříve, než byla ves poprvé zmiňována. Z původních několika statků, rozesetých při staré cestě z Rašovky do Doubí a dál do Liberecké kotliny, se postupem času vyvinula víska přibližného tvaru okrouhlice.

Ve středu obce stávala a dodnes stojí, byť přestavěná, kaplička sv. Jana Nepomuckého. Mimo toto „centrum“ se zástavba vsi ovšem ještě rozvíjela při potoce blíže k Šimonovicím a podél cesty k Pilínkovu. V roce 1556 byly Minkovice tvořeny 11 statky, 2 chalupami tzv. zahradníků a 4 chalupami bezzemků. Do roku 1850 patřily k libereckému panství. Kostel ve vsi nikdy nestál a díky své dispozici Minkovice připadly do dvou farností: Rochlice a Dlouhý Most; stejně tak musely minkovické děti chodit do školy buď v prvé, nebo druhé zmiňované obci.

Až do 19. století byly Minkovice ryze zemědělskou vsí, v průběhu doby zde však vzniklo několik menších průmyslových provozů: parní mlýn, přádelna či brusírna šatonů, dnes však přímo ve vsi žádný větší provoz nefunguje: nejbližší továrnou je závod Preciosa mezi Minkovicemi a Pilínkovem. Zemědělství mělo vždy ráz drobného hospodaření - rolnictví či pastevectví, v 50. letech zde však vzniklo JZD, později (v letech 70.) byly ve vsi vybudovány objekty mechanizačního střediska, dílen a bramborárny, zajímavé osudy měl také kravín, vybudovaný roku 1963, v roce 1967 totiž vyhořel: byl ovšem obnoven a znovu uveden do provozu. Dnes patří Minkovice spolu s Šimonovicemi k oblíbeným lokalitám pro výstavbu rodinných domů, a to především díky pěkné poloze vsi a dobré dopravní dostupnosti: od roku 1965 sem totiž zajíždí autobusy liberecké MHD.

Až do roku 1961 byly Minkovice samostatnou obcí v okrese Liberec, poté byly připojeny k Šimonovicím a roku 1980 k Dlouhému Mostu. Mezi lety 1986–1990 však šlo o libereckou městskou čtvrť Liberec XXXVIII-Minkovice, od 1. září 1990 jsou opět součástí Šimonovic.[2]

Památky a zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Cejnarova památka – křížek u železničního přejezdu při silnici do Šimonovic upomíná na tragédii, která se zde udála 31. 5. 1995, kdy zde byl vlakem přejet Radek Cejnar.
  • Kaple Božího milosrdenství, zasvěcená původně sv. Jana Nepomuckému – nevelká empírová stavba z počátku 19. století, dnes obklopena novostavbami rodinných domků
  • křížek – v současné době z něj bohužel zbývá již jen podstavec
  • několik zajímavých venkovských staveb

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.
  2. Historický lexikon obcí České republiky 1869–2005. II. díl [online]. Praha: Český statistický úřad, 2006. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]