Přeskočit na obsah

Michel Verne

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Michel Verne
Rodné jménoMichel Jean Pierre Verne
Narození4. srpna 1861
10. obvod
Úmrtí5. března 1925 (ve věku 63 let)
Toulon
Příčina úmrtírakovina žaludku
Místo pohřbeníSaint Pierre Cemetery
Povoláníspisovatel, scenárista, filmový producent, autor sci-fi, romanopisec, autor dětské literatury, producent, filmový režisér, prozaik a režisér
Alma materMettray Penal Colony
Žánrromán, dobrodružný román, vědecká fikce, povídka a črta
Manžel(ka)Clémence-Thérèse Taton (1884)
Jeanne Reboul (od 1890)
DětiJean Jules Verne
RodičeJules Verne a Honorine du Fraysne de Viane
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikizdrojů původní texty na Wikizdrojích
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Michel Jean Pierre Verne (3. srpna 1861, Paříž5. března 1925, Toulon) byl francouzský spisovatel, syn spisovatele Julese Verna a správce jeho literární pozůstalosti.

Život[editovat | editovat zdroj]

Michel byl již od mládí velice problematické dítě, roku 1876 strávil dokonce osm měsíců v polepšovně v Mettray u Tours. Výsledkem toho ovšem bylo, že Michel svého otce nenáviděl.

Po propuštění z polepšovny našel Verne pro svého syna práci námořníka u svého bratra Paula (18291897), kapitána dálkové plavby, na plachetnici Assomption, která plula do Indie. I na této plavbě byl Michel často trestán pro neposlušnost vůči svým nadřízeným. Po návratu se konflikty mezi synem a otcem dále stupňovaly a Michel svým chováním zavinil několik skandálů.

Michel Jean Pierre Verne

Roku 1884 se oženil s herečkou z Amiensu starší o čtyři roky, kterou za půl roku opustil. K určitému oteplení vztahů mezi Michelem a jeho otcem došlo roku 1886 poté, když Gaston Verne (18601916), syn Vernova bratra Paula, po ukončení vášnivého vztahu, na svého strýce vystřelil dvě rány z revolveru a jednou z nich ho zasáhl do nohy. Od té doby až do smrti Verne kulhal. V následujícím období Verne rozpoznal literární talent svého syna, zprostředkoval mu místo spolupracovníka listu Le Figaro a poslal jeho sbírku básní svému nakladateli Hetzelovi (protože však Hetzel krátce poté zemřel, vydání sbírky nebylo uskutečněno).

Michel také pod jménem svého otce vydával krátké články a povídky, z nichž nejznámější je vědeckofantastická povídka Den amerického novináře v roce 2889 (1889). Roku 1893 došlo pak mezi otcem a synem k definitivnímu usmíření. Michel se pokoušel stát se seriózním obchodníkem, což ovšem naráželo na jeho podnikatelskou neschopnost, takže musel žít z peněz, které mu jeho otec měsíčně poukazoval. Verne učinil svému synovi návrh, aby napsal román v jeho duchu a poskytl mu námět – soupeření dvou cestovních kanceláří. Kniha se jménem Trampoty páně Thompsonovy pak vyšla pod otcovým jménem roku 1907 jako součást jeho cyklu Podivuhodné cesty.

Roku 1905 pomáhal Michel svému již těžce nemocnému otci s přípravou jeho posledních románů k tisku. Šlo o knihy Zatopená Sahara a Maják na konci světa, které vyšly již po jeho smrti. Především do druhé z nich provedl Michel své úpravy a v této praxi pokračoval i nadále. Získal totiž celou otcovu literární pozůstalost s celou řadou textů v různém stupni rozpracovanosti, jejichž postupné vydávání mu konečně zajistilo finanční nezávislost.

Michel Verne zemřel roku 1925 v Toulonu na rakovinu hrtanu a žaludku.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Všechna níže uvedená díla vyšla pod jménem Michelova otce Julese Verna.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]